Naujienos

„Svėdasynė“ ir tradicinės orientavimosi varžybos „Atrask ir pažink Svėdasus“

Jau trečius metus iš eilės Svėdasuose rinkomės į viso miestelio šventę „Svėdasynė“. Šventės šerdis –jau 7-ąjį kartą organizuotos tradicinės miestelio orientavimosi varžybos „Atrask ir pažink Svėdasus“.

Šiemet, Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, buvo nutarta varžybas organizuoti žydų istorijos Svėdasų miestelyje tematika. Išsprendę žodžių grandinėlę, dalyviai atskubėjo į Svėdasų biblioteką, kurioje laukė antroji užduotis – išvalyti bibliotekos vidinį langą, kad žinių namučiuose būtų šviesiau. Už darbą buvo atlyginta „auksiniais“ pinigėliais, kurie vėliau pravertė samdant „varžybų taxi“. Kai langai buvo išvalyti, komandoms teko pasukti galvas ir atsakyti, kas susiję su žydais: jarmulka ar beretė, penkiakampė žvaigždė ar šešiakampė žvaigždė, dedovščina ar bar micva, macas ar pacas? Sakysite, lengva? Buvo komandų, kurios užtruko keliolika minučių, kol google paieškos pagalba įveikė užduotį. Buvo tokių, kurie parodę erudiciją užduotį įveikė žaibiškai. Varžybų dalyviai susipažino su miestelio žydų istorija, aplankė žydų genocido vietą, senąsias žydų kapines, atliko sportines užduotis baidarėmis vandenyje, skanavo tradicinius žydų valgius, spėliojo ingredientus ir įveikė kitas organizatorių parengtas užduotis.

Beveik pusmetį vykęs pasitarimas, pasiruošimas, o vėliau ir aktyvus darbas vėl suvienijo kone visas Svėdasų miestelio institucijas: Svėdasų bendruomenę, biblioteką, gimnaziją, kultūros centrą ir seniūniją. Šventėje veiklos rado kiekvienas. Kol 7 jaunimo komandos skubėjo įveikti orientavimosi varžybų trasą, kultūros centro kiemelyje vyko džiugus šurmulys. „Mažylių pievoje“ mažyliai žaidė žaidimus, dalyvavo estafetėse, straksėjo ant batuto, leido milžiniškus muilo burbulus, džiaugėsi išpieštais veideliais ir cukraus vatos debesimis. Aktyvūs miestelio senjorai „Svėdasų damos ir ponaitis“ kvietė pasivaržyti jų rengiamose varžytuvėse. Šurmuliavo vietos amatininkų mugė, grojo vietinis meno mėgėjų kolektyvas, svečiai iš Užpalių.

Į šventę pakvietėme ir projekto „Prisijungusi Lietuva“ komandą su savo programa. Netrūko norinčių pasitikrinti skaitmeninių įgūdžių žinias, sudalyvauti loterijoje. Būsima e-skautė Ema vaikams paruošė žaidimą „Atspėk filmą iš EMOJI“. Visi buvo apdovanoti prizais.

Šventę vainikavo ant laužo verdamos šiurpos skanavimas, dalyvių apdovanojimai ir Astos Pilypaitės koncertas. Šventės dalyvių skaičius pranoko lūkesčius. Mūsų buvo virš 200!

Žmones labiausiai suartina veikla (Johann Wolfgang von Goethe).

Ačiū už bendrystę, mielieji!

Svėdasų bibliotekos informacija