Naujienos

Pašaukimas gamtai ir žmonėms

„Knygą rašiau tam, kad visi žinotų, kokie puikūs žmonės gyvena Anykščių krašte ir kad visi pažintų garsųjį Traupio botanikos sodą“‚ – teigia knygos „Toks pašaukimas gamtai ir žmonėms“ autorė Aldona Dudonytė-Širvinskienė. Jos sudarytas biografinis leidinys pasakoja apie traupietį pedagogą, biologą, politiką Sigutį Obelevičių.

Vasario 22-osios popietę į knygos pristatymą Traupio bendruomenės salėje susirinko traupiečiai, atvyko knygos „kaltininkai“ Aldona Širvinskienė ir Sigutis Obelevičius.

Bibliotekininkė Ramunė Musteikienė pristatė naująją knygą, kurioje aprašoma S. Obelevičiaus asmenybė, jo biografija, šeima, gamtininko įkurtas botanikos sodas su gausybe retųjų augalų, jo  parašytos knygos ir straipsniai, apdovanojimai ir  reikšmingi darbai, padaryti Anykščių kraštui  būnant rajono meru. Knyga iliustruota fotonuotraukomis, pateikiamas bibliografinis straipsnių sąrašas apie S. Obelevičių.
Knygos autorė – anykštėnė literatė, visuomeninkė, literatūrinio fondo „Baltasis balandis“ įkūrėja ir vadovė, kelių dešimčių knygų autorė Aldona Širvinskienė leidinį „Toks pašaukimas gamtai ir žmonėms“ įvardijo kaip komandinį darbą. „Be Sigučio ir jo šeimos sutikimo nebūčiau parašiusi knygos.  Reikėjo jo ir šeimos pritarimo, nelengva buvo surinkti visus straipsnius apie jį, nuotraukas, teko nemažai  konsultuotis dėl botanikos sodo aprašymo, nes aš tame sode, kur tiek skyrių, alpinariumų, kolekcijų, tiesiog pasiklydau...“ – juokėsi  Aldona ir   džiaugėsi, kad  labai praturtino žinias apie augalus.

Paklaustas, koks jausmas apima laikant rankose knygą apie save, Sigutis juokavo, kad  „pirmas jausmas buvo kaip „nabašnyko“, nes paprastai knygos apie žmogų leidžiamos po jo mirties. Reikia nusiimti kepurę prieš Aldoną, nes rašyt apie gyvą žmogų labai sudėtinga. Knyga man patiko, nes Aldona rašydama puikiai pajautė mano natūrą“.

Knyga prasideda žinutėmis, kad Traupio pagrindinė mokykla tapo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro edukacinių erdvių konkurso nugalėtoja. Renginio metu apie edukacines erdves pasakojo mokyklos direktorė Janina Palikevičienė. Ji džiaugėsi, kad mokiniai turi galimybę mokytis botanikos sodo erdvėse, kur yra įrengti geografiniai ir literatūriniai takai. „Geografijos take galime išsimatuoti azimutą nuo katalpos iki himalajinės pušies, literatūriniame take stovime po baltąja akacija ir bandome suvokti H. Radausko poezijos filosofiją, – kalbėjo mokyklos direktorė, – kam žiedo sandarą mokytis iš muliažo, jei galime tyrinėti gyvą žiedą, kam žiūrėti į paveikslėlį, jei gali natūraliai stebėti gamtos virsmą  ir uostyti žiedų kvapus. Mokiniai net matematikos gali mokytis sode: atpažinti geometrines figūras kūgio formos alyvose ar kaštonų žieduose...“ Kalbėdama apie kolegą pedagogą Sigutį, Janina pabrėžė, kad „tai žmogus, šalia kurio pats pajunti savo vertę, patiki savimi. Tai žmogus, kuris sugeba džiaugtis kito sėkme“.

Įdomu buvo paklausyti Sigučio pasakojimo apie augalus: brangiausiąjį ženšenį, stebuklingąją mandragorą, mamutmedį, tūkstančius metų žaliuojančią sekvoją,  krokų ir viendienių, šermukšnių gausėjančias rūšis. Klausytojams parūpo viską sužinoti ir apie kanapes. Pasirodo, sode auginamos pluoštinės kanapės, turinčios gydomųjų savybių, pasidžiovinus galima mėgautis skania arbata.

Pokalbį apie augalus puikiai iliustravo muzikinis kūrinys. Visus sužavėjo moksleivių sukurta daina apie žydintį botanikos sodą. Ją atliko Eglė, Miglė, Karolina ir Indrė. Sodo įkūrėjas neslėpė šypsenos, džiaugėsi moksleivių meile gamtai, jų pomėgiu fotografuoti sodo augalus.

Traupiečiai džiaugėsi, kad papildys savo asmenines bibliotekėles kraštotyrine knyga „Toks pašaukimas gamtai ir žmonėms“ su autorės Aldonos Širvinskienės ir knygos herojaus S. Obelevičiaus autografais,  nes kone visi stojo į eilę nusipirkti šios knygos.

Knygos autorę ir herojų sveikino mokyklos direktorė Janina Palikevičienė ir bibliotekininkė Ramunė Musteikienė. Sigučiui palinkėta išlikti savimi, nepaisant kokie likimo ar politikos vėjai užpūs, o Aldonai – kūrybinio entuziazmo ir pilietinės drąsos toliau kuriant, kad turėtume ką skaityti, nes skaitymas, anot Vaižganto, yra didelis malonumas kultūringam žmogui.

Traupio bibliotekos informacija