Naujienos

Susitikimas su keliautoju Vidmantu Šmigelsku

 

 

 
Balandžio 26 dieną Traupio bibliotekoje vyko susitikimas su keliautoju, žurnalistu, trijų knygų autoriumi Vidmantu Šmigelsku.  Keliautojo aplankytose  šalyse įgytos netikėtos gyvenimo patirtys surašytos knygose: „Kryptis – Rytai“, „Kur skraido liūdesio lėktuvai“ ir „10 000 kilometrų per Rusiją".


Traupiečiai Vidmantą Šmigelską  pažįsta kaip buvusį Traupio pagrindinės mokyklos  mokytoją. Jo kelionių po Rusiją aprašymai laikraštyje „Anykšta“  sulaukė populiarumo, tad skaitytojams buvo įdomu pasiklausyti gyvo pasakojimo apie platųjį Sibirą.

Renginio pradžioje moksleivės Karolina ir Indrė supažindino klausytojus su trumpais enciklopediniais aprašymais, publikuojamais knygoje „10 000 kilometrų per Rusiją“. Svečias papasakojo apie trijų savaičių kelionę po Rusiją su dviem bičiuliais anykštėnais. Keliautojai įveikė geležinkelio trasą nuo Maskvos iki Vladivostoko legendine Transsibiro magistrale, aplankė didžiuosius miestus: Irkutską, Chabarovską, Vladivostoką, išvydo unikalų Baikalo ežerą, susipažino su vietiniais rusais ir jų tradicijomis.

V. Šmigelskas pasakojo, kad nusprendė vykti traukiniais norėdamas pajausti gyvenimo traukinyje skonį, kalbino bendrakeleivėmis kaskart pasitaikiusias našleles. „Kurortiniame Listviankos miestelyje nustebino kinų gausa, jų visam Sibire yra labai daug, Baikalo ežere –  ledinis vanduo, anot vietinio taksisto, maudosi tik tie, kurie prieš tai išgeria stiklinę degtinės“, - juokavo pasakotojas.  Keliautojai aplankė budistų  šventyklą, Olchono saloje  sutiko  anykštėnus: tuo metu J. Buziliausko teatras Chužiro gyventojams vaidino spektaklį „Velnioniškai vienas“. Į Šamano uoloje esantį urvą, prie kurio parašyta, kad įeiti draudžiam, bandęs įlįsti Vidmantas buvo sustabdytas  užsieniečio riksmu „Niet, niet!“.

Knygos autorius pasakojo apie Olchono salos ir paties Baikalo ežero simbolį – lašišinę žuvį Omulį, Skovorodino miestelio skurdą, vizitą pas to miestelio merą,  Jakutijos miestą Neriungrį, jame  aplankytą laikraščio „Prosto Niurka“ redakciją. „Vladivostokas sužavėjo teisingu Leninu, - juokavo pasakotojas, – didysis vadas turistams ranka rodo kryptį į šalia jo įsikūrusį prekybos centrą...“ . Maskvoje Raudonojoje aikštėje keliautojai sutiko aktorių kuriamus personažus: Leniną, Staliną, Petrą I-ąjį ir Jakateriną II-ąją, kurie siūlė keliautojams fotografuotis, o už fotosesiją paprašė iš kiekvieno po 1000 rublių.

„Rusijoje daug kalbama apie vadinamąją „Sibiro hektaro“ programą – valstybė visiems norintiems padovanos po hektarą Sibiro žemės, tačiau nieks nepajėgė atsakyti, kaip praktiškai ši programa turės būti įgyvendinta“ – kalbėjo knygos autorius.

Traupiečiai  susidomėję klausėsi  pasakojimo, iliustruoto nuotraukomis. Renginio dalyvė Laima papasakojo apie Sibiro aprašymų „Anykštoje“ garsinius skaitymus nereginčiai 92 metų traupietei. „Pabandžiau močiutei, kurią slaugau,  paskaityti apie Sibirą. Jai taip patiko, tad labai laukdavo šeštadienio, kada išeis naujas laikraščio „Anykšta“ numeris  ir vėl mes skaitysim. Ją, kaip buvusią tremtinę, labai jaudino Sibiro aprašymai“ – pasakojo Laima.

Paklaustas, kodėl taip myli Rusiją, knygos autorius kalbėjo, kad „slavai – draugiški žmonės, tarp rusų jaučiuosi puikiai, įdomu su jais papolitikuoti, be to, puikiai suprantu rusų kalbą ir jų mentalitetą“.

Paklausus, ar sunku buvo priimti žurnalistinį iššūkį, aprašomą knygoje „Kur skraido liūdesio lėktuvai“, kurioje pasakojama apie 10 savaičių uždarbiavimą Anglijoje skinant narcizus ir rūšiuojant atliekas  sąvartyne, svečias atsakė, kad ši kelionė buvo ne vien žurnalistinis eksperimentas, ironizavo kad vyko uždarbiauti, norėdamas patenkinti smalsumą, galų gale tikėjosi užsidirbsiąs, tiesiog stengėsi nukreipti sąmonę, kad važiuoja turistauti.

Svečias dovanojo bibliotekai savo knygas, norintiems jų įsigyti, rašė autografus. Bibliotekininkė  įteikė svečiui nutrinamą žemėlapį ir palinkėjo parašyti  knygų tiek, kiek bus nutrintų lopinėlių žemėlapyje. Buvusį kolegą  sveikino ir mokyklos direktorė Janina Palikevičienė, dėkodama už ištikimybę geografinėms platumoms ir ironiškam rašymo stiliui.

Traupio bibliotekos informacija