Naujienos

Gimtinė širdyje, fotografijose ir knygose...

Į tokiu pavadinimu Andrioniškio bibliotekoje organizuotą renginį gražią spalio 18 d. popietę susirinko daugiau kaip dvi dešimtys andrioniškiečių ir svečių. Čia kraštotyrininkas, fotografas, penkių knygų apie Viešintų kraštą ir jo žmones autorius Tautvilis Uža pristatė naujausią savo knygą „Viešintų kraštas. Kaimai ir žmonės“ ir pakvietė aplankyti bibliotekos antrame aukšte veikiančią jo fotografijų parodą.


Kaip J. Tumas-Vaižgantas visą gyvenimą ieškojo „deimančiukų“ – puikių paprastų Lietuvos kaimo žmonių – ir juos įamžino savo kūryboje, taip T. Uža užsimojo jų rasti tarp viešintiškių. Ir rado! Atrodo, atvėrė kraičių skrynias, atidarė kalvių dirbtuvių duris ir pasakė: „Grožėkitės! Gėrėkitės! Tai mūsų moterų rankdarbiai. Tai mūsų vyrų metalo dirbiniai, medžio drožiniai. Štai kokias moteris ir kokius vyrus gimdo Viešintų žemė“... Ne tokiais žodžiais kalba autorius, bet iš nuotraukų ir pasakojimų visi suprantame, kad abejingas žmogus nebūtų galėjęs taip su meile „išguldyti“ visos faktinės medžiagos. Taip sužavėta T. Užos talento rašė ilgametė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja kupiškėnė Eugenija Sokienė.

Tautvilis Uža yra baigęs techninius mokslus. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kaip žmogus, turintis tokį išsilavinimą, sugeba literatūriškai, nuosekliai dėlioti mintis. Pabendravus artimiau, susidaro įspūdis, kad tai jau buvo užkoduota jo genuose.

Visose autoriaus knygose yra sukrautas didžiulis Viešintų krašto istorijos kraitis. Jas skaitys ir vartys ne viena viešintiškių karta, gyvenanti bet kuriame Lietuvos kampelyje. Parodoje negalėjome nesigėrėti, su kokia meile autorius pasakoja kiekvienos fotografijos atsiradimo istoriją.

Renginio metu skambiomis lietuvių liaudies dainomis visus linksmino Rimantos ir Danutės vokalinis duetas, o skaitytojos Raimondos specialiai šiam renginiui iškeptas tortas tikrai buvo neapsakomai skanus...

Baigti norėčiau paties Tautvilio Užos žodžiais: „Žmogus gimęs meilei, laimei, kūrybai. Šios savybės leidžia sukurti puikius šedevrus, mielus akiai ir širdžiai dalykus. Daugiausia įkvėpimo vaizduotei ir grožio pajautai duoda gimtoji žemė, jos peizažai ir meilė savosioms sodyboms, kuriose žmonės auga, bręsta, kuria Meilės erdvę savo vaikams.“


Antanas Žvikas, bibliotekininkas