Naujienos

Lietuvių kalbos diena Troškūnų bibliotekoje

Lietuvių kalbos komisija vasario 16 – kovo 11 d. kvietė minėti lietuvių kalbos dienas. Šių dienų tikslas — didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, pristatyti lietuvių kalbą ir kultūrą puoselėjusias istorines asmenybes.

Ta proga kovo 10 d. Troškūnų bibliotekoje vyko diskusija „Lietuvių vardų kilmė“. Bibliotekininkė Sigita Steponavičienė įžangoje paminėjo, kad naujausiame lietuviškos kilmės vardų žodyne įrašyta per 3 tūkst. vardų, daug jų nė negirdėti, primiršti ar itin seni, reti. Tai tikras lobynas ieškantiems ne tik originalaus, bet ir gražią prasmę turinčio vardo. Iš viso iki šios dienos Lietuvoje yra įregistruota daugiau nei 80 tūkst. skirtingų vardų. Visgi, nors savi vardai Lietuvoje mėgiami, ne visi tėvai gilinasi į jų reikšmę, istoriją ar kilmę.

Aktyvi skaitytoja Stanislava Gailiūnaitė išsamiai papasakojo, kaip anksčiau Lietuvoje buvo suteikiami vardai, kaip jie formavosi įvairiu istoriniu laikotarpiu. Taip pat pasakojo apie vardų kilmę ir populiarumą bei paplitimą. Buvo prisimintas ir Svėdasų krašte gyvenęs Algirdas Julius Greimas, pasaulyje žinomas lietuvių kilmės prancūzų kalbininkas, mitologas, vienas žymiausių šiuolaikinės semiotikos atstovų, Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjas. Seimas paskelbė 2017 metus Algirdo Juliaus Greimo metais, nes būtent šiais metais minimos jo 100-osios gimimo metinės.

Diskusijos metu dalyviams buvo pateikti klausimai apie lietuviškus vardus ir pavardes, apie mūsų krašto populiarių rašytojų pseudonimus, apie mūsų apylinkėse seniau vartotus žodžius. Vėliau buvo pateikti atsakymai į klausimus ir kiekvienas galėjo pasitikrinti žinias.


Troškūnų bibliotekos informacija