Filialai

Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai Andrioniškio bibliotekoje

Tvarumas – šiais metais nuaidėjusių, 22-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės renginių, leitmotyvas. Andrioniškio biblioteka, aktyviai palaikė visoje Lietuvoje plėtojamą darnos su gamta tematiką. Aktualiausias Andrioniškio bibliotekoje įvykęs Nacionalinės bibliotekų savaitės renginys, tiesiogiai paliečiantis tvarumo temą bei nutiesęs kultūrinius saitus tarp skirtingų kultūros ir švietimo organizacijų, kūrėjų, bei meno reiškinių stebėtojų – susitikimas su žemės meno Lietuvoje pradininke, Žemės ir aplinkos meno Vilniaus universiteto botanikos sode iniciatore ir parodų kuratore Inga Raubaite.

Andrioniškio bibliotekoje, jaukioje aplinkoje, rusenant židinio ugnelei, stebėjome virtualią žemės meno parodą, kurią nuotoliniu būdu pristatė kuratorė Inga Raubaitė. Tai pirmas tokio pobūdžio renginys Andrioniškio bibliotekoje, kuomet lankytojai turėjo galimybę ne tik stebėti virtualų pristatymą, bet ir betarpiškai bendrauti su autore, nuotoliniu būdu.

Siekis kultūros reiškinius matyti darnos su gamta kontekste į renginį subūrė entuziastus – dalyvavo Andrioniškio seniūnas Rolandas Lančickas, Anykščių Angelų muziejaus – Sakralinio meno centro darbuotojos, andrioniškietės meno mylėtojos, tarp jų ir keramikė Kristrina Venckūnaitė-Motūzienė, kuri 2009 metais drauge su Vilniaus puodžių cechu kūrė darbą VU Botanikos sode ir dalyvavo Aplinkos meno parodoje. Menininkei buvo įteiktas Aplinkos meno albumas, kuriame yra ir jos pačios nuotrauka darbo procese.

Lankytojai aktyviai domėjosi žemės meno koncepcija, parodų organizavimu, menininkų atrankos kriterijais, meno kūrimo procesais. Inga Raubaitė nuoširdžiai dalijosi sukaupta patirtimi. Dailės akademijos tekstilės specialybę baigusi parodų kuratorė yra surengusi 16 žemės ir aplinkos meno parodų VU Botanikos sode. Pasak autorės, pati šioms parodoms darbų nekuria, nes parodos organizavimas atima labai daug laiko ir pastangų – kruopščiai atrenkami menininkų pateikti projektai, aptariamas įgyvendinimas, vieta, stebimas kūrimo procesas. Žemės meno parodose VU Botanikos sode aktyviai dalyvauja Ingos Raubaitės sutuoktinis Žilvinas Višinskas. Abu menininkai dalyvauja kitų rengėjų parodose.

Andrioniškio bibliotekai padovanoti du Vilniaus universiteto leidykloje išleisti albumai – „Aplinkos menas Vilniaus universiteto botanikos sode“ ir „Žemės menas Vilniaus universiteto botanikos sode“. VU Botanikos sodo direktorius Audrius Skridaila, vieno iš leidinių pratarmėje, pastebi, kad menas tarsi veidrodis „...visada labai tiksliai atspindintis tai, kas aktualu, tai, ką žmonės iš pradžių suvokia tik labai miglotai pasąmonėje, tai, kas vėliau ištariama garsiai ir suvokiama kaip realybė. Deja, dažnai tai nemaloni, žiauri akistata su žmonijos padarytų klaidų padariniais.“ A. Skridaila tęsia, kad „...menininkai visada vieni iš pirmųjų praneša, kad einame klaidingu keliu. Jų darbai tai labai aiškiai atspindi, netgi, maža to, jie rodo, kur link mums reikėtų eiti. Šiuolaikinio postmodernistinio  meno šakos – žemės ir aplinkos menai yra būtent tokie. Jie mums aiškiai rodo, kad esame ties darnos su gamta praradimo riba ir naudojame savo galias netinkamai.“

Anykščių krašte gausu meno, kultūros puoselėtojų, aktyviai palaikančių įvairias tvarumo idėjas, tad žemės menas pastaruoju metu tampa vis populiaresnis. Anykščiuose jau ne kartą rengtos žemės meno parodos ir ateityje ketinama jas rengti.

Andrioniškio biblioteka džiaugiasi naujų kultūrinių ryšių gimimu, meno procesu gilesniu suvokimu, galimybe kelti klausimus ir diskusijas su žemės meno srities profesionalais, bei tvarumo idėjos sklaida Anykščių rajone.

 

Andrioniškio bibliotekos informacija
Popietė-kūrybinės dirbtuvės „Kuriame patys“

Kurti, vadinasi, formuoti savo likimą.
(A. Kamiu)
Jau šeštus metus nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu į Šerių bendruomenės namus kviečiami kuriantys bibliotekos skaitytojai.

Tad ir šiemet, balandžio 28 d., su savaitės šūkiu „Tvari biblioteka“, vyko popietė – kūrybinės dirbtuvės „Kuriame patys“.

Popietę pradėjome Veronikos paskaitytomis eilėmis „Motina reikalauja taikos“ iš A. Vakarės knygos „Kartais angelas pasirodo“. Šios eilės priminė apie artėjančią Motinos dieną ir šiuo metu taip reikalingą taiką pasaulyje. Po šių gražių žodžių visos renginio dalyvės, rašančios eiles ar prozą, skaitė savo kūrybą. Prie mūsų nedidelio būrio šiais metais prisijungė Raminta. Moterys pasidalino naujausiomis mintimis: vienos pasakojo apie pavasarį, kitos kūrė akrostichą (laisvė, taika), o kai kurios – laišką nepažįstamajam. Kad išsaugoti ir įamžinti kūrybą, kibome į dirbtuves: visi parašyti darbai susegti į bibliotekoje saugomą knygą „Kuriame patys“.

Baigiantis renginiui, atsidėkodama kuriančioms moterims, bendruomenės pirmininkė Daiva dovanojo jos pačios rankomis austas juosteles-knygų skirtukus.

Popietė buvo labai šilta ir prasminga. Ačiū visiems dalyviams.

Šerių bibliotekos informacija
Nuotraukos Daivos Bakšienės 

 

 

 

 

Paroda „Šalikų ir skarelių skrynelė...“ Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė

22-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Mačionių bibliotekoje, dedikuota tvarumui.

Balandžio 23-30 d. veikia paroda „Šalikų ir skarelių skrynelė...“.

Gyventojai į biblioteką atnešė įvairiausių šalikų ir skarelių, šimtamečių skarų, kurios priklausė mamų mamoms, raštuotų, vienspalvių, gėlėtų, taškuotų, dryžuotų, yra atvežtų iš Romos, Australijos... ir kitų. Atnešta netoli šimto šalikų ir skarelių... Spalvų ir raštų įvairovė džiugino akį, o šilti prisiminimai užliejo sielą, žvelgiant į raštuotus mamų ir močiučių skaras ir šalikus.


„Šalikų ir skarelių skrynelė...“ parodą galima pamatyti Mačionių bibliotekos facebook paskyroje „Mačionių biblioteka“.


Parengė Mačionių filialo bibliotekininkė Iveta Stankevičiūtė-Požėlienė
Nuotraukos Ivetos Stankevičiūtės-Požėlienės


 

 

 

 

 

 

Paroda „Šalikų ir skarelių skrynelė...“ Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė

22-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Burbiškio bibliotekoje, dedikuota tvarumui.

Balandžio 23–30 d. veikia paroda „Šalikų ir skarelių skrynelė...“.

Gyventojai į biblioteką atnešė įvairiausių šalikų ir skarelių, šimtamečių skarų, kurios priklausė mamų mamoms. Raštuotų, vienspalvių, gėlėtų, taškuotų, dryžuotų, yra atvežtų iš Romos, Australijos... ir kitų. Atnešta netoli šimto šalikų ir skarelių... Spalvų ir raštų įvairovė džiugino akį, o šilti prisiminimai užliejo sielą, žvelgiant į raštuotus mamų ir močiučių skaras ir šalikus.

„Šalikų ir skarelių skrynelė...“ parodą galima pamatyti Burbiškio bibliotekos facebook paskyroje „Burbiškio biblioteka“.

Parengė Burbiškio filialo bibliotekininkė Iveta Stankevičiūtė-Požėlienė
Nuotraukos Ivetos Stankevičiūtės-Požėlienės
„Skirtukas - geriausias knygos draugas“

Šiandien, balandžio 29 dieną baigiame švęsti Nacionalinę Lietuvos Bibliotekų Savaitę.

Šių metų tema – „Tvari biblioteka“. Ta proga į savo biblioteką pakvietėme mažuosius bičiulius pasikalbėti apie tvarumą. Kalbėdami išsiaiškinome, kad bibliotekos yra iš tiesų tvarios.

Bibliotekoje galime skolintis knygas, o ne kaskart pirkti naujas. Bibliotekose viena knyga pasiekia daugiau skaitytojų nei nupirkta ir saugoma namų lentynoje. Bibliotekose daug skaitytojų aplankiusios knygelės prižiūrimos ir klijuojamos. O tos kurios labai stipriai susidėvėjusios nurašomos ir siunčiamos perdirbimui. Taip saugant medžius iš senų knygų gaminami kiti popieriaus gaminiai.

Bet kartais net iš tokių senų knygų galima kuri meną. Tuo įsitikinti vaikai galėjo apžiūrėję Svėdasų moksleivių parodą „Sena knyga atgyja išmintimi“.

O pasisėmę idėjų mažieji bičiuliai turėjo galimybę iš senų, nurašytų žurnalų patys pasigaminti sau meno dirbinį – knygos skirtuką.

Vaikai čiupę žurnalus kibo į darbą ir prigamino daug spalvingų, žaismingų draugų savo knygelėms.

Kavarsko miesto bibliotekos informacija

   

„KVAPNIŲ MUILIUKŲ DIRBTUVĖLĖS“

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė N. Elmininkuose kvepėjo.

„Tvarioje bibliotekoje“ vyko „Kvapnių muiliukų dirbtuvėlės“.

Taip populiaraus tvarumo ieškojome savo rankomis gamindami natūralų ir gardžiai kvepiantį muilą. Juk tai pats tikriausias produktas, papildytas žolelėmis ir natūraliais aliejais. Nei viena iš renginio dalyvių nebuvo šio darbo dariusios, tad pasikvietėme bibliotekos bičiulę, jau penkerius metus gaminančią kvapniuosius muiliukus, Ingą Kilienę.

Inga papasakojo kaip muilas atsirado, kaip jis gaminamas, kas naudojama. Su nekantrumu kibome į veiklą. Sukosi visos kaip bitelės, nes labai jau magėjo pamatyti, kaip pavyko. Kol muiliukas stingo, paprašėme Ingos paskaitysi savo eilių. Jautrūs ir nuoširdūs žodžiai renginiui suteikė poetinio jaukumo. O tada jau puolėme žiūrėti, aptarinėti kaip pavyko. Visos nuoširdžiai gėrėjosi savo rankomis pagamintais muiliukais, draugių gyrė, bandė atspėti kokius kvapus kuri naudojo ir sakė: „Norėsime pakartoti“. Pasigaminome ne po vieną muiliuką, o bibliotekos pelėdynas pasipildys dviem naujomis, MUILO, pelėdomis.

Akimirka fotosesijos, įteikta padėka Ingai ir išgautas pažadas dar kartą pas mus atvykti – renginys baigėsi. Įspūdžiai išliks ilgam, o muiliukų kvapnumas pasklis ne vienuose namuose.Renginį rėmė N. Elmininkų kaimo bendruomenė

Bibliotekininkė Diana Šermukšnienė