Santūraus, bet savimi pasitikinčio pynėjo rankose gimsta maži stebuklai


Nuo liepos mėn. 20 d. Andrioniškio miestelio bibliotekoje veikia unikali iš vytelių pintų dirbinių paroda. Parodos autoriai kilme anykštėnai, šiuo metu gyvenantys ir dirbantys pedagoginį darbą Jonavoje Ligita ir Kazys Morkūnai.

Pinti iš vytelių sutuoktiniai pradėjo daugiau kaip prieš dvidešimt metų. Jų gyvenimus sieja ne tik santuokos įžadai, bet ir bendras pomėgis – pynimas. Užsiimti šiuo seniausiu menu, Ligita ir Kazys pradėjo gamtos apsuptyje Anykščių rajone, Andrioniškio seniūnijoje, Sedeikių kaimo sodyboje, kurią įsigijo prieš 25 metus.

Per visus kūrybinius metus pynėjai dalyvavo įvairiose parodose, mugėse, daugybė dirbinių pasklidę po įvairias pasaulio šalis. Kiekvieną vasarą sodyboje menininkų darbai džiugina poilsiautojų akį. Jų pynimas pasižymi meistriškumu ir puikia kokybe. Gaminiai neperkrauti raštais, naudojamos nedažytos natūralios spalvos vytelės ir pluoštas. Norėdami savo gaminiuose įžiebti senovės dvasią menininkai pradėjo naudoti nenuluptas vyteles. Džiovintos ir vėl mirkytos vytelės įgyja žalsvai rausvą spalvą. Iš tokių vytelių nupintas gaminys atrodo taip, lyg būtų seniai sukurtas, kvepia mišku, gamta, ekologija... Ne veltui Kaziui, vieninteliam anykštėnui, yra suteiktas tautinio paveldo Meistro vardas.

Ligitos ir Kazio teigimu „Pynimas iš vytelių – tai gyvenimo būdas. Neskaičiuoji nei laiko, nei dienų, nes tai labai mėgstama veikla“.

Parodą kviečiame lankyti iki rugpjūčio 6 d. – V-ojo Kraštiečių suvažiavimo dienos, o suvažiavimo dieną po šv. Mišių Andrioniškio bažnyčioje 15.30 val. ir Garbės piliečio vardo suteikimo ceremonijos visus maloniai kviečiame susitikti ir pabendrauti su parodos autoriais Ligita ir Kaziu Morkūnais.
 

Antanas Žvikas, Andrioniškio bibliotekos bibliotekininkas