Mylintis medį grožį dovanoja žmonėms


Kada prabyla medis rankose žmogaus,

Kada atsiveria jis širdimi visa...

Nusileidžia visos mūzos iš dangaus

Ir tu imi dalintis būtimi sava...

Tu dalinies tuo, ką Likimas skyrė,

Tavasis grožio supratimas – jau visiems...

Todėl dėkingi esam moterys ir vyrai,

Tu pavyzdys esi juk ir mažiems...

Iš jų gal net ne vienas taps drožėju,

Įvertins tavo pastangas visas...

Gana šiandieną Lietuvoj lošėjų,

Juk atsigręžti reik ir į šaknis savas...

A. Žvikas

 

Taip jau yra Lietuvoje... Pačios gražiausios ir brangiausios tautos šventės atšvenčiamos per tris savaites. Joms skiriami gražiausi ir prasmingiausi renginiai. Štai ir Andrioniškyje ką tik gražiai buvo paminėta valstybės Nepriklausomybės atkūrimo šventė – Vasario 16-oji, o dabar unikalią prieverpsčių parodą, skirtą Kovo 11-ajai, mums padovanojo tautodailininkas Albinas Šileika.
A.Šileika (g.1973m.) gyvena Utenoje. Su žmona Inga augina dukrą ir sūnų. Jaunystėje vaikų namų auklėtinis Vilniuje „Ąžuolo“ fabrike įgijo staliaus specialybę. Vėliau tarnavo atkuriamos Lietuvos kariuomenės pasienio dalinyje, baigė Vilniaus policijos akademiją. Šiuo metu jau 20 metų dirba Utenos apskrities VPK policininku. Yra Utenos rajono tautodailininkų klubo „Svirnas“ narys.
Nuo vaikystės Albinas mėgo medį ir staliaus darbus. Už tai jis ir šiandien yra dėkingas pirmajam savo mokytojui vaikų namuose Juozui Mackevičiui. Jo dėka dalyvavo pirmosiose olimpiadose ir parodose. Labiausiai Albinui patiko raižyti dekoratyvines lentutes duonai pjaustyti, rankšluostines, prieverpstes...
Prieverpstė – tai iš natūralaus medžio pagaminta verpimo ratelio sudėtinė dalis. Prie jos buvo tvirtinamas verpiamos vilnos ar linų kuodelis. Prieverpstė visuomet būdavo puošiama įmantriais, bei įvairiais raižinių motyvais. Šiais laikais prieverpstės tapo solidaus bei išskirtinio namų interjero dalis, o taip pat unikali dovana išrinktajai, draugui, verslo partneriui arba kaip unikalus rankų darbo suvenyras iš Lietuvos užsienyje gyvenantiems draugams, užsienio svečiams.
Tautodailininkas jau daug metų savo kūrybą eksponuoja parodose visoje Lietuvoje, užsienyje: yra suorganizavęs virš 100 didesnių ar mažesnių parodų, daugiau, nei 80 edukacinių užsiėmimų vaikams, bendruomenių nariams. Labai gausus ir darbų skaičius – virš 1300... Paklaustas apie žymiausius pasirodymus ir apdovanojimus Albinas išskyrė LTV laidos „Gimtoji žemė“ „Joris-2014“ apdovanojimą , LTV „Angelo sargo“ statulėlę už kultūrinę veiklą. 2008 m. žmonių buvo išrinktas geriausiu policininku... 2016m. A.Šileika gavo Utenos rajono Kultūros premiją už kultūrinę veiklą Lietuvoje.
Į parodos atidarymą atvyko LR Seimo narys S.Jovaiša, rajono meras K.Tubis, gražus būrys Troškūnų K.Inčiūros gimnazijos mokinių, lydimų mokytojų V.Uginčienės ir A. Pupkio, Anykščių socialinio paslaugų centro jaunimo grupė su auklėtojomis, andrioniškiečiai. Nuskambėjus A. Žviko eilėms, skirtoms autoriui ir kapelos „Pelyša“ (vad. V.Žiukas) dainininkų D. Žiukienės ir R. Raišelio atliekamoms lietuvių liaudies dainoms, parodos autorius pakvietė visus susirinkusius į bibliotekos antrame aukšte jo eksponuojamų kūrinių parodą. Čia jis pasakojo apie save, nuo ko prasidėjo kūrybinis kelias, kaip vyksta kūrybinis procesas, kaip išgaunami raštai, simbolika, kokia jos reikšmė ir paskirtis. A. Šileika išreiškė padėką Seimo nariui, Merui, Bendruomenei už parodytą dėmesį. Bibliotekai padovanojo nuostabią prieverpstę. Nuoširdžius padėkos žodžius tarė meras K. Tubis ir Seimo narys S. Jovaiša , įteikdami dovanas – suvenyrus.
Svarbus parodos akcentas – edukacinė pamokėlė. Čia visi galėjo išbandyti raižybos amatą, bei drožybos peiliuko aštrumą, raižant paruoštą liepos medžio lentelę. Kam sekėsi geriau, kam prasčiau, tačiau visi liko sužavėti ir nenusivylę. Net ir Seimo narys S. Jovaiša neatsispyrė pagundai išbandyti peiliuko aštrumą.Visi suprato ir pripažino, kad sukurti tokį grožį, kurį kuria A. Šileika, nėra paprasta. Jis reikalauja daug kruopštumo, atidumo. Tai labai daug žinių reikalaujantis procesas.

Įteikdama gėles ir padėką už įdėtą triūsą ir puikią edukacinę pamokėlę Andrioniškio seniūnijos seniūnė Laima Repečkienė palinkėjo kuo greičiau gauti Liaudies meistro vardą ir Kūrėjo statusą... O tai jau labai arti...
Paroda bibliotekoje veiks iki kovo 31d. Kviečiame pasinaudoti šia unikalia proga.

Andrioniškio bibliotekos vyr. bibliotekininkas A. Žvikas