Draugystė tiesia tiltus


Lapkričio mėnuo ypatingas bibliotekoms, nes kiekvienais metais vyksta Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Tai Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ federacijos kuruojamas projektas, propaguojantis skaitymą, Šiaurės šalių literatūrą, skiepijantis bendrystę.

Vienu metu daugybėje šalių uždegamos žvakės ir skaitoma balsu nurodytos ištraukos. Šių metų lapkričio 9 dieną prasidėjusi 19-oji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė skelbė Draugystės temą.

Rubikių biblioteka Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje dalyvavo jau 8 metus. Kadangi bibliotekos skaitytojai jau šiek tiek ūgtelėjo, tai pasirinkome skaityti paaugliams rekomenduotą ištrauką iš danų rašytojos Marjun Kyderbø Kjelnæs novelių rinkinio „Skriv i Sanden“ („Parašyk smėlyje“). Joje gausu įvairių draugystės spalvų ir požiūrių į ją. Nedidelėje Farerų salų bendruomenėje visi visus pažįsta, bet nėra nė vieno, kuris žinotų viską. Ten gyvena tokie pat jauni žmonės, kurie klysta, kartais pasirodo šiurkštūs, tačiau ilgisi draugystės ir švelnumo. Tekstas nebuvo lengvas skaityti, nes skandinaviški vardai, vietovių pavadinimai yra sunkūs ištarti, neįprasti. Kad suprastume ,kaip atrodo Farerų salos ir jose ramiai tekantis žmonių gyvenimas, žiūrėjome parengtą fotoreportažą.

Šiais metais ruoštis Šiaurės šalių bibliotekų savaitei buvo lengviau, nes Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centras parengė sąrašą siūlomų knygų, kuriose stiprus ir svarbus draugystės motyvas. Kaip žinia,Šiaurės šalių autorių verstinių knygų turime nedaug. Parengta bibliotekoje paroda „Slėpiningas Šiaurės šalių pasaulis“ leido dar geriau įsivaizduoti tų šalių išskirtinumą ir savitumą.

Kitas dienas pynėme draugystės Loom bands apyrankes ir skaitėme ištraukas iš Astridos Lindgren knygos „Ronja, plėšiko duktė“. Joje gvildenama taip pat draugystės, kuriai tenka įveikti įvairias kliūtis, tema. Dviejų besipykstančių plėšikų šeimų atžalos puoselėja vienas kitam šiltus jausmus ir visai nenori tokio gyvenimo, kurį numatė jiems tėvai. Skaitydami supratome, kad draugystė nutiesia tiltus tarp žmonių, tarp šalių ir tarp knygų.

G. Šarskuvienė