Paveldėkime savo ateitį
 

Rugsėjo 18 dieną vykome į Troškūnų biblioteką, ten apžiūrėjome spaudinių parodą „Lietuvos valstybingumą atspindintys kultūros paveldo objektai Troškūnuose“. Parodoje eksponuojami dokumentai, nuotraukos, knygos, straipsniai, kuriuose atsispindi įvairių laikotarpių valstybingumo ženklai Troškūnuose.

Apsilankėme prie senosios Troškūnų gimnazijos pastato, ant kurio sienos, ties ta vieta, kur buvo sušaudyti penki savanoriai įmūryta atminimo lenta. 1920 m. lapkričio 21 d. kovoje su prasiveržusiais lenkais Troškūnuose žuvo šauliai Jonas Budrevičius, Petras Liktoras, Antanas Miškeliūnas, Petras Tunkevičius ir Antanas Žarskus.

Pačiame miestelio centre stovi „Atminimo vartai“, paminklas ALGIMANTO partizanų apygardai įamžinti Troškūnuose (skulpt. J. Jagėla, arch. A. Kaušinienė, 1996 m.). Aikštėje priešais paminklą – juodo akmens plokštės įamžina tris ALGIMANTO apygardos rinktines Šarūno, Žaliosios ir Kung. Margio.

Buvęs Troškūnų vienuolyno ansamblis ne tik garsus kaip paveldo objektas, bet ir atspindi istorinį įvykį. Ant pastato sienos atminimo lentoje rašoma, kad čia gimė ir gyveno Rytų Lietuvos srities vadas Antanas Slučka-Šarūnas.

Troškūnų kapinėse taip pat yra valstybės saugomi objektai ir glaudžiai susieti su Troškūnų krašto valstybingumu.

Už įdomu pasakojimą likome dėkingi Kultūros paveldo departamento Utenos skyriaus vedėjui Arūnui Giraičiui bei Troškūnų bibliotekininkei Aurėlijai Deveikienei.

Surdegio vyr. bibliotekininkė Janina Uzdrienė