Europos paveldo dienų vėliava Troškūnuose
 

22–ąjį kartą Lietuvoje ir antrus metus Troškūnuose rugsėjo 18–20 dienomis minimos Europos paveldo dienos. Šių metų tema „Paveldėkime savo ateitį“. Svarbia Europos paveldo dienų iniciatyva norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. Tai galimybė susipažinti ir aplankyti Lietuvos valstybingumą atspindinčius kultūros paveldo objektus. Ir nereikia toli keliauti, pradėkime nuo mūsų miesto istorijos ir kultūros paveldo.

Troškūnuose tokių objektų yra net keli. Rugsėjo 18 d. kartu su svečiais iš Viešintų, Surdegio, Troškūnų moksleiviais ir Kultūros paveldo departamento Utenos skyriaus vedėju Arūnu Giraičiu keliavome prie senosios Troškūnų gimnazijos pastato, ant kurio sienos, ties ta vieta, kur buvo sušaudyti penki savanoriai įmūryta atminimo lenta. 1920 m. lapkričio 21 d. kovoje su prasiveržusiais lenkais Troškūnuose žuvo šauliai Jonas Budrevičius, Petras Liktoras, Antanas Miškeliūnas, Petras Tunkevičius ir Antanas Žarskus.

Buvusios gimnazijos pastatas restauruotas ir tapo multifunkciniu centru, kuriame vyksta renginiai ir parodos. Kaip tik šiuo metu čia veikia Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo organizuota fotografijų parodą žydų genocido aukoms atminti.

Kita mūsų stotelė buvo „Atminimo vartai“, paminklas ALGIMANTO partizanų apygardai įamžinti Troškūnuose (skulpt. J. Jagėla, arch. A. Kaušinienė, 1996 m.). Aikštėje priešais paminklą – juodo akmens plokštės įamžina tris ALGIMANTO apygardos rinktines Šarūno, Žaliosios ir Kung. Margio.

Pirmuoju apygardos vadu buvo troškūnietis Antanas Slučka-Šarūnas. Ant buvusio vienuolyno pastato atminimo lenta (aut. skulptorius J. Jagėla, įrengta 1999 m. spalio 13 d.), kad šiame pastate 1917 m. balandžio 19 d. gimė ir iki 1929 m. gyveno Rytų Lietuvos (Kalnų) srities vadas Antanas Slučka-Šarūnas, kuris žuvo 1949 m. spalio 28 d. Andrioniškio vls. Butkiškių k. Jovaišų sodyboje įrengtame bunkeryje.

Troškūnų kapinėse taip pat yra valstybės saugomi objektai ir glaudžiai susieti su mūsų krašto valstybingumu. Tai Lietuvos šaulio Petro Liktoro (1903–1920) kapas ir knygnešės, spaudos darbuotojos, visuomenės veikėjos Felicijos Bortkevičienės-Povickaitės (1873-1945) kapas.

Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos Troškūnų filiale veikia paroda „Lietuvos valstybingumą atspindintys kultūros paveldo objektai Troškūnuose“. Eksponuojamos nuotraukos, dokumentai iš bibliotekos kraštotyros darbų, knygos ir straipsniai, kurie atspindi įvairių laikotarpių valstybingumo ženklus Troškūnuose. Paroda veiks iki spalio 5 d.
 

Troškūnų filialo vyr. bibliotekininkė Aurėlija Deveikienė