Bibliotekininkės Skaivės Meškauskienės surinktos knygų skirtukų kolekcijos paroda


XV nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai nuvilnijo per respubliką. Ne išimtis buvo ir Andrioniškis.

Balandžio 29 d. bibliotekoje atidaryta buvusios Andrioniškio bibliotekos bibliotekininkės, dabar Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus vyresn. bibliotekininkės Skaivės Meškauskienės surinktos knygų skirtukų kolekcijos paroda.

Skaivės kolekcijoje yra per 700 knygų skirtukų (Andrioniškyje eksponuojama 140). Skirtukai išsiskiria savo forma, spalvomis, yra būdingų tik Anykščiams ir labai tautiškų.

Pagal tematiką jie skirti įvairiems renginiams, šventėms, sukakčių paminėjimams, taip pat įvairių įstaigų, muziejų, parduotuvių, partijų reklamai ir t.t.

Bibliotekininkė šiuo neįprastu kolekcionavimu susižavėjo prieš 6 metus Vilniaus Knygų mugėje. Dabar kiekvienais metais iš Knygų mugės prašo parvežti ar parsiveža bent jau dvi dešimtis skirtukų. Tiesa, šiandien jau tenka spręsti eksponatų išsaugojimo nuo laiko poveikio problemą. Skirtukams saugoti ėmiau naudoti įmautes, persiūtas siuvamąja mašina. Turiu ir labai neįprastos formos skirtukų. Jiems pritaikau vokus, dėžutes, - pasakojo kolekcininkė.

Skaivės kolekciją pildo ir pažįstami, ir nepažįstami žmonės: sužinojęsapie jos pomėgį dažnas skirtuką jai parveža lauktuvių iš kelionės, kai kas jai atidavė savo „lyg ir netyčia“ sukauptus rinkinius. Net 10 skirtukų Anykščių Knygų mugėje jai padovanojo A. Baranausko vidurinės mokyklos mokytoja Nelė Rasalienė. Ilgai saugotą fotografės Onos Pajėdaitės austą knygų skirtuką jai padovanojo rašytojas V. Račkaitis. Nemažą kolekcijos dalį sudaro profesoriaus Osvaldo Janonio dovanos. Štai ir dabar, prieš keletą dienų viešėdamas Vilniuje, jis sugebėjo „iškaulyti“ iš M.Mažvydo bibliotekos direktoriaus Antano Vytauto Gudaičio du originalius savo forma skirtukus: vienas iš Kanados, kitas - metalinis, su užrašu „Kanarų salos vyriausybė“. O ir kiti skirtukai kolekcijoje iš įvairiausių šalių: Norvegijos, Rusijos, Kipro, Turkijos, Egipto, Kanados ir kitų....

Norėtųsi palinkėti Skaivei ir toliau sėkmingai tęsti pamėgtą užsiėmimą. Lietuvaičiai, keliaujantys po platųjį pasaulį, dabar jau tikrai žino, ką mėgsta Skaivė.
 

A.Žvikas Andrioniškio bibliotekos vyresn. bibliotekininkas