Naujienos
KNYGOS VIDUS. PAGALBINIS TEKSTAS. MOKSLINIS INFORMACINIS TEKSTAS
2015-02-19
1. PRATARMĖ
2.ĮVADAS
3.ĮŽANGINIS STRAIPSNIS
4.IŠVADOS
5.BAIGIAMASIS ŽODIS
6.PASTABA
7.TEKSTINĖ PASTABA
8.KOMENTARAS
9.NAUDOTOS LITERATŪROS SĄRAŠAS
10.BIBLIOGRAFINIS APRAŠAS
11.BIBLIOGRAFINĖ NUORODA
12.SANTRAUKA
13.KOMPENDIUMAS
14.VOKABULIARIUMAS
15.ATITAISYMŲ SĄRAŠAS
16.ERRATA
17.PRIEDAS
1. PRATARMĖ – knygos pradžioje spausdinamas pagalbinis mokslinis informacinis tekstas, kuriame trumpai apibūdinamas leidinio turinys, paskirtis, ypatybės. Pratarmę paprastai rašo autorius arba leidinio rengėjai.
2.ĮVADAS – pradedamoji knygos teksto dalis, kurioje autorius supažindina su kūrinio problematika, pateikia trumpą temos literatūros apžvalgą, nurodo svarbesnius terminus, aiškina savo požiūrį į nagrinėjamą temą.
3.ĮŽANGINIS STRAIPSNIS, įžanga – knygos pradžioje spausdinamas tekstas, pateikiantis knygos įvertinimą, žinių apie autorių, jo kūrybą. Įžanginio straipsnio autorius dažniausiai būna leidinio sudarytojas.
4.IŠVADOS – pagrindinio knygos teksto (dažniausiai mokslinio) baigiamoji dalis, kurioje glaustai aptariamos knygoje nagrinėtos problemos, pateikiami tyrinėjimų rezultatai.
5.BAIGIAMASIS ŽODIS – pagalbinis tekstas, dedamas po pagrindinio, kuriame spausdinami duomenys apie autorių ir jo veikalą. Baigiamasis žodis gali būti parašytas paties autoriaus ar kito asmens.
6.PASTABA – autoriaus, redaktoriaus, vertėjo teksto paaiškinimas pačiame tekste, išnašoje arba priede.
7.TEKSTINĖ PASTABA – trumpas aiškinimas, pateiktas pagrindiniame tekste (nuoroda į citatos šaltinį ir pan.), rašoma skliausteliuose.
8.KOMENTARAS – pagrindinio teksto ar jo dalies aiškinimas. Komentarus rengia autorius, leidėjas, redaktorius, vertėjas.
9.NAUDOTOS LITERATŪROS SĄRAŠAS – monografijoje ar studijų darbuose cituotų ar minėtų dokumentų bibliografinių nuorodų sąrašas.
10.BIBLIOGRAFINIS APRAŠAS – dokumentui, jo daliai ar keliems dokumentams atpažinti ir apibūdinti reikalingų, paprastai standartine forma pateiktų duomenų visuma.
11.BIBLIOGRAFINĖ NUORODA – bibliografiniai duomenys apie tekste cituojamą ar šiaip minimą dokumentą. Gali būti pateikiamos tekste, puslapių išnašose arba dokumento gale.
12.SANTRAUKA, reziumė – elementas, kuriame dažniausiai užsienio kalba pateikiami pagrindiniai knygos ar kito dokumento teiginiai ir išvados.
13.KOMPENDIUMAS [lot. compendium – santrauka] – glausta knygos skyriaus teiginių santrauka, spausdinama po skyriaus pavadinimo prieš tekstą.
14.VOKABULIARIUMAS [lot. vokabularium – žodynas] – nedidelis žodynas prie leidinio (dažniausiai mokomojo ar mokslo populiarinimo).
15.ATITAISYMŲ SĄRAŠAS – vėliau išspausdinta dokumento dalis, skirta teksto klaidoms ir jų ištaisymams išvardyti.
16.ERRATA [lot. klaida] – knygos gale išspausdinti teksto klaidų ištaisymai.
17.PRIEDAS – knygos pabaigoje įdėta tekstinė ar kita medžiaga, papildanti, paaiškinanti ar iliustruojanti tekstą. Gali būti išleistas atskiru leidiniu.