Naujienos

POLIGRAFINĖS MEDŽIAGOS. POPIERIUS IR ĮRIŠIMO MEDŽIAGOS


  1.PAPIRUSAS
  2.POPIERIUS
  3.SPAUDOS POPIERIUS
  4.GILIOSIOS SPAUDOS POPIERIUS
  5.OFSETINIS POPIERIUS
  6.FOTOTIPINIS POPIERIUS
  7.LITOGRAFINIS POPIERIUS
  8.BIBLDRUKAS
  9.KREIDINIS POPIERIUS

10. FERZACO POPIERIUS
11.LAKŠTAS
12.POPIERIAUS FORMATAS
13.GRAMATŪRA
14.VANDENŽENKLIS
15.FILIGRANAS
16.MONOGRAMA
17.ĮRIŠIMO MEDŽIAGOS
18.KARTONAS
19.ALBERTINAS
20.ODA
21.MAROKENAS
22.DERMATINAS
23.LEDERINAS
24.GRANITOLIS
25.KOLENKORAS
26.KABĖ

 

 

 


1.PAPIRUSAS – rašomoji medžiaga iš suklijuotų žolinio vandens augalo lapų. Papiruso popierius buvo gaminamas iš papiruso stiebo žievelių.

 

 

 

 

 

 

 

 


 Į viršų


 


2.POPIERIUS – tai plonalakštė medžiaga arba juostos pavidalo medžiaga, susidedanti iš celiuliozės plaušelių (medienos celiuliozės, medienos masės, medvilnės arba linų plaušelių, makulatūros masės ir kt.). Išrastas Kinijoje.
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų

  

3.SPAUDOS POPIERIUS – popierius, naudojamas laikraščiams, plakatams, katalogams, knygoms spausdinti. Jis pasižymi lygiu ar šiurkščiu paviršiumi, medienos masės kiekis jame artimas jos nebuvimui.

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų

 4.GILIOSIOS SPAUDOS POPIERIUS – popierius, pritaikytas įdubusių spausdinamųjų elementų spaudai. Spausdinant dažai užpildo įgilinimus, o nuo iškiliųjų paviršių yra nubraukiami. Taip spausdinami didelio tiražo leidiniai: atvirukai, albumai, iliustruoti žurnalai.

 

Į viršų


 


5.OFSETINIS POPIERIUS – popierius, naudojamas knygų, katalogų, sąsiuvinių, reklaminės medžiagos leidybai. Šio popierius savybės: nedengtas, be medienos masės.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų 

  

6.FOTOTIPINIS POPIERIUS – popierius, skirtas reprodukavimui ar fotomechaniniu plokščiaspaudės būdu atspaustiems toniniams originalams dauginti.

 

Į viršų
 

 

7.LITOGRAFINIS POPIERIUS [gr. lihtos – akmuo + grapho – rašau] – įklijintas, gruoblėto paviršiaus, specialų posluoksnį turintis popierius, ant kurio piešiama litografiniu tušu arba litografiniu pieštuku, o sukurtas litografiniame popieriuje piešinys yra atspaudžiamas ant akmens.


Į viršų

 8.BIBLDRUKAS – [gr. biblion – knyga + vok. Druck – spauda], plonas geros kokybės neperšviečiamas spaudos popierius, vartojamas didelės apimties žodynams bei žinynams spausdinti, kad knyga būtų plonesnė.


Į viršų9.KREIDINIS POPIERIUS – balčiausias, lygiausio paviršiaus popierius, naudojamas tapybos kūrinių reprodukcijų, knygų, albumų, reklaminės medžiagos leidybai.

 

Į viršų10.FERZACO POPIERIUS – lygaus ar šiurkštaus paviršiaus, baltas ir spalvotas popierius, naudojamas knygų, žemėlapių ir dėžių klijavimui.


Į viršų


 


11.LAKŠTAS – didelis popieriaus lapas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų12.POPIERIAUS FORMATAS – spaudos popieriaus lakšto dydis, jo ilgis ir plotis, matuojamas centimetrais arba milimetrais (pvz.: 84,1x118,9 cm arba 891x1189 mm); ruloninis popierius, pagal plotį (pvz.: 64 cm arba 640 mm).

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų


13.GRAMATŪRA – [gr. gramma – smulkus masės vienetas] – popieriaus masės vienetas, nurodantis popieriaus masę gramais 1 m². Spaudai vartojamo popieriaus gramatūra yra nuo 50 iki 240 g.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų


 

 

 

14.VANDENŽENKLIS – ženklas arba piešinys popieriuje, matomas prieš šviesą, nes įspaustos vietos yra skaidresnės. Padaromas gaminant popierių.
   

 

 

 

 

 

Į viršų

 

 

 


15.FILIGRANAS [lot. filum – siūlas + granum – grūdas] – iš vielos nupinta figūra (herbas, vardas, emblema), dedama į popieriaus semiamosios formos dugną ir sudaranti vandenženklį.

 

 

 

 

 

Į viršų
16.MONOGRAMA – [gr. monos – vienas + gramma – raidė] – vardaženklis, pirmosios vardo ir pavardės raidės, dažnai meniškai sukomponuotos, su ornamentais.
   

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų

 17.ĮRIŠIMO MEDŽIAGOS (angl. case material) – medžiagos, naudojamos įrišant knygas, kad sutvirtintų knygos bloką, saugotų jį nuo pažeidimų. Sutvirtinimui buvo naudojama: oda, pergamentas, audinys, popierius, dabar – popierius, neaustinės medžiagos (prisodrintos polimerų), audiniai.
     

 

 

 

 

 

 

 

 Į viršų


18.KARTONAS [it. cartone - carta – popierius] – storas, standus lakštinis popierius, naudojamas knygoms įrišti, spaustuvės matricoms gaminti. Kartonas gaminamas lakštais arba rulonais iš celiuliozės, medienos, makulatūros, skudurų.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų

 

 

 

19.ALBERTINAS – glazūruotas (dažniausiai spalvotas) plonas kartonas, vartojamas knygų viršeliams.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Į viršų20.ODA – tam tikrais būdais išdirbtas gyvulio kailis – medžiaga knygų viršeliams aptraukti.
  

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų 

 21.MAROKENAS – [pranc. marocain – marokiečių] – Š. Afrikos ožkų oda, vartojama knygoms įrišti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų 22.DERMATINAS – [gr. derma (kilm. dermatos) – oda] – dirbtinė oda su audinio pagrindu ir nitroceliuliozės danga, vartojama knygoms įrišti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų


 


23.LEDERINAS [vok. Leder – oda] – odą imituojanti reljefinė medžiaga iš medvilninio audinio arba tvirto popieriaus, padengto elastinga plėvele; naudojama knygų viršeliams aptraukti.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų

 

 


24.GRANITOLIS [it granito - lot. granum – grūdas] – medvilninis ar lininis audinys, dengtas plėvele iš nitroceliuliozės su užpildais; vartojamas knygoms įrišti.

Į viršų


 


25.KOLENKORAS [pranc. calencar] – medvilninis, dažytas, impregnuotas audinys, naudojamas kietųjų viršelių nugarėlėms ir kietviršių pagrindams apklijuoti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Į viršų

 

 

 


26.KABĖ – metalinė vielelė brošiūros lankams susegti.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Į viršų