Naujienos

„Alšis iš Alšėnų“

Gintaras Kaltenis. Knyga vaikams ir ne vaikams. Interaktyvi nuotykių edukacija.

Tai pasakojimas apie kunigaikštį Alšį ir nepaprastą šunį, kuris padarė didžiausią „šunišką“ karjerą pasaulyje: nuo benamio valkatos Baltarusijoje iki Lietuvos Premjero krėslo.

Autorius nekantriai laukia susitikimo su skaitytojais. Sekite informaciją.


Pranešimas spaudai

Tai knyga apie kunigaikštį Alšį, kuris gyveno prieš tūkstantį metų ir įkūrė Alšėnus, ir šunį Alšį, kuris Alšėnų miestelyje (dabar Baltarusija) prisijungė prie raitelių ekspedicijos, jojančios žirgais žemaitukais į Juodąją jūrą. Kunigaikštis Alšis tapo garsios ir šlovingos Alšėnų giminės pradininku (garsiausi „Alšėnai“ – Vytauto Didžiojo žmona Julijona ir Jogailos žmona Sofija), o šuo Alšis tapo žinomiausiu, populiariausiu ir mylimiausiu šunimi-herojumi šių dienų Lietuvoje.
Neįtikėtini nuotykiai, žygiai su žirgais ir raiteliais, istoriniai ir geografiniai faktai, senoviniai žemėlapiai ir schemos, knygoje pateikti įdomiai, vaikams suprantamu stiliumi, todėl drąsiai šią knygą galima vadinti edukacine ar net alternatyviu Lietuvos istorijos vadovėliu.

Ši knyga – tai jaudinantis pasakojimas apie žinomiausią Lietuvos šunį mišrūną Alšį, kuris prisijungė prie istorinio žygio „2000 km istorijos” raitelių, keliavusių Vytauto Didžiojo keliu iki Juodosios jūros. Knyga skatins domėtis, pažinti ir įvertinti įvairius Lietuvos istorijos įvykius, reikšmingas datas bei iškilias asmenybes, papasakos apie neįtikėtino likimo šunį, apie jo draugystę su žirgais ir raiteliais. Tai knyga apie tikras gyvenimiškas vertybes - draugystę ir ištikimybę, velnišką atkaklumą ir dar velniškesnį užsispyrimą, supernuovoką ir neįtikėtiną išmanumą. Apie nepaprastus nuotykius, išgyvenimus, susitikimus ir, gal būt, net reinkarnaciją...

Knygos aprašymas

Knygą sudaro vientisas pasakojimas, tačiau, kad būtų lengviau ir įdomiau skaityti, suskirstyta į askirus tęstinius straipsnelius.

Knygos tikslas ne tik prisiminti nepaprastą Alšio istoriją, tačiau ir paskatinti vaikus ir jų tėvelius domėtis Lietuvos istorija, geografija, išskirtinėmis istorinėmis asmenybėmis, vietovėmis ir faktais, kultūriniu LDK gyvenimu ir istoriniu-kultūriniu palikimu bendrame Europos istorijos kontekste. Veiksmas vyksta ne tik Lietuvoje, bet valstybėse, kurios vis dar ieško pamestos tapatybės. Tai buvusios LDK teritorijos: Lietuva, Baltarusija, Ukraina ir Lenkija. Alšio istorija pasakojama lengvai ir nuotaikingai, kad vaikai patirtų ir skaitymo malonumą, ir atradimo džiaugsmus, tačiau visas pasakojimas paremtas tikrais istoriniais faktais ir asmenybėmis, knyga vertinga ir edukacinėmis ypatybėmis ir vertybėmis. Greta dokumentinių iliustracijų, žemėlapių bei schemų, leidinys iliustruotas šiai knygai sukurtomis originaliomis meninėmis iliustracijomis.

Kruopščiai ir išradingai autoriaus atrinkta istorinė medžiaga pateikiama žaismingu, dinamišku ir išraiškingu stiliumi.

Kad būtų įdomiau skaityti ir būtų informatyviau, knygoje „įskiepyti“ video filmukai, kuriuos galima žiūrėti išmaniojo telefono pagalba. Tai ištraukos apie Alšį iš profesionaliai sukurto filmo apie raitelių žygį į Juodąją jūrą (šis dokumentinis-meninis filmas yra laimėjęs „Aukso Žvaigždės“ apdovanojimą, jį nuolat rodo per LRT per Valstybines šventes). Skaitytojas galės „gyvai“ matyti, kaip Alšis bėga su raiteliais, kaip žaidžia pievoje gaudydamas peliukus, kaip jis gydomas įkandus erkei, kaip dalyvauja apdovanojime Gedimino pilyje ir t.t. Pirmą kartą Lietuvoje „įskiepytas” filmas knygos viršelyje, tad vaikai ir ne vaikai, galės pamatyti filmo ištraukas tiesiog knygyno lentynoje ar vitrinoje. Nemokamai! Tada jau gal paprašys: „Mama, tėte, nupirk!“

Ypatingą aktualiją knyga įgyja žvelgiant į Lietuvos Respublikos 100-tąsias metines ir tragiškai mirus Alšiui. Šiais metais – 2020 metais – sukanka 10 metų žygiui į Juodąją jūrą, raitelių ekspedicijai „2000 km istorijos“, tad numatomi renginiai ir susitikimai su bendruomenėmis, mokyklomis, kariais. Tai bus puiki proga pristatyti ir šią knygutę.

Knyga skirta 8-14 metų vaikams, tėvams, mokytojams, keliautojams ir visiems žmonėms, besidomintiems istorija, geografija, paveldu.

Trumpi knygos teksto aprašai sudėti knygos gale anglų, rusų ir lenkų kalbomis (planuojama knygą versti ir išleisti lenkų, ukrainiečių ir rusų k.).

Knygos apimtis 68 psl. (su iliustracijomis).

Autorius: Gintaras Kaltenis, Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, Lietuvos geografų sąjungos narys, publicistas, straipsnių ir knygų autorius, IBBY vaikų literatūros Lietuvos skyriaus narys.


Miglė Greičiuvienė skaito Gintaro Kaltenio knygos „Alšis iš Alšėnų“ ištraukas. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka


Iliustratorius: Daiva Kibildytė
Maketas: Tomas Makaryčevas
Kalbos redaktorė: Vaiva Markevičiūtė
Susisiekti: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. ; tel.: 8687 96803


Interaktyvi knyga „Alšis iš Alšėnų“ – vaikams ir ne vaikams   www.lrytas.lt

Gintarė Adomaitytė. Pasakyk, kur esi, ir aš pasakysiu, kas tu literaturairmenas.lt

AR ESATE GIRDĖJĘ APIE ALŠĮ? skandinavija.today