Naujienos

ŠIAURĖS ŠALIŲ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ 2019. ŠVENTĖS ŠIAURĖS ŠALYSE

Šiais metais Šiaurės šalių literatūros savaitė pakvietė  vaikus šventei literatūros takais.


Asociacijai „Norden“ Danijoje, Norvegijoje ir Švedijoje švenčiant 100 metų jubiliejų, Šiaurės šalių literatūros savaitė norėjo išskirti skandinavų literatūrą. Dėl to skaitymams siūlomos knygos yra iš Danijos, Norvegijos ir Švedijos.

Įvairiapusis švenčių veidas
 
Šventės yra socialūs susibūrimai, nutraukiantys kasdienybės ritmą. Jie gali būti iškilmingi arba smagūs, turiningi arba nuobodūs, atviri visiems arba uždari. Šventė gali suktis aplink vieną žmogų (pvz. gimtadienis) arba kolektyvą (pvz. kaimo šventė). Šventė gali turėti temą, kuri sukurtų galingą visumą ir veiktų kaip viską vienijantis motyvas. Šventėms būdingos tradicijos ir simboliai yra šventinis kostiumas, šventinė vakarienė ir tostas, dainos ir kalbos, šokiai ir muzika, šventės vieta ar salė, procesija, fejerverkai, centriniai simboliai (kalėdinė eglutė, laužas) bei, žinoma, šventinė nuotaika.

Su šventės dalyviais išsiaiškinome, kad šventės būna:
sezoninės (pvz. Naujieji metai, Derliaus šventė),
proginės (pvz. gimtadienis, vestuvės, virsmo ritualai kaip krikštynos ar Sutvirtinimo sakramentas),
socialinės ir įmonių šventės,
istorinės, nacionalinės, politinės šventės (pvz. Nepriklausomybės diena),
religinės (pvz. šv. Velykos).

Skaitėme knygas, kurios atspindi temą „Šventės Šiaurės šalyse“ . „Pepė Ilgakojinė“ švenčia gimtadienį. Pakviesti į vakarėlį Pepės namuose Villa Villekulla, kur ir arklys, ir beždžionė turi savo vietą už stalo.

Penkiolikmetės Sofijos gimtadienis ir filosofiška šventė sode romane „Sofijos pasaulis“ kviečia mus puodeliui kavos, pokalbiui ir krislui siurrealizmo.

O per „Babetės“ puotą susėdome prie stalo pasivaišinti šventiniais prancūziškais patiekalais, kuriais mėgavomės iki paskutinio kąsnio.

O kokia gi gimtadienio šventė be torto! Mažieji šventės dalyviai „kepė“ tortus.

Viešintų filialo informacija