Naujienos

Tradiciniame sambūryje-seminare kraštotyrininkai dalijosi patirtimi

 Kraštotyrininkų sambūrio organizatoriai, svečiai ir dalyviai bibliotekoje, 2019

Lapkričio 9 d. Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka  kartu su Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugija organizavo jau aštuntus metus vykstantį tradicinį kraštotyrininkų sambūrį-seminarą „Draugaukime-bendraukime-bendradarbiaukime“.

Renginio idėjos autorė VB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja Audronė Berezauskienė sukvietė Anykščių krašto praeities tyrėjus iš visos Lietuvos: Kauno, Vilniaus, Ignalinos, Panevėžio, Utenos. Savo dalyvavimu anykštėnus pagerbė Lietuvos kraštotyros draugijos valdybos nariai: tautinės kultūros tyrinėtojas, žurnalo „Būdas“ vyresnysis redaktorius Juozas Šorys ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Turizmo ir etnokultūrinio ugdymo skyriaus metodininkas Arvydas Ščiukaitis.

Sambūrio metu veikė VB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus darbuotojų parengtos parodos: „2019 metų anykštėnų kraštotyrininkų darbų derlius“ ir  „Didžiosios bibliotekos knygos“.

Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos pirmininkas Tautvydas Kontrimavičius renginio pradžioje pasveikino kraštotyrininkus jubiliatus ir pakvietė prisistatyti naujus Draugijos narius: tautodailininką Robertą Breskų, istoriką, verslininką, Anykščių krašto Garbės ambasadorių Ukrainoje Virginijų Strolią ir mokslininką, literatą Bronių Šablevičių.

Seminaro metu buvo perskaityti keturi pranešimai. Tema „Genealogija kaip kraštotyros varomoji jėga“ kalbėjo atsargos pulkininkas, buvęs Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius Gediminas Grina. Teisės mokslų daktarė, kraštotyrininkė, literatė Irma Randakevičienė perskaitė pranešimą „Tarp gimtinės ir protėvių žemės: giminės dokumentų paieškos ir darbai archyvuose“. Bibliotekininkė Birutė Venteraitienė, kalbėdama apie  kraštotyros darbų rengimą ir mokslo (diplominių) darbų komplektavimą bibliotekoje, pristatė Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje saugomus kraštotyrininkų darbus. Istorikas, kraštotyrininkas Gintaras Vaičiūnas dalinosi savo patirtimi ir patarimais apie darbą Lietuvos ypatingajame archyve, ieškant tiesos apie partizanų kovos laikotarpį.

Žodį taręs Lietuvos kraštotyros draugijos valdybos narys J. Šorys anykštėnų rengtą sambūrį prilygino konferencijai ir sakė, jog Anykščių kraštotyrininkai yra vieni iš veikliausių Respublikoje, jis manąs, kad ir kitų rajonų kraštotyrininkams iš anykštėnų derėtų daugelio dalykų pasimokyti.

Sambūrio pabaigoje buvo pristatytos 2019 metais rašytojo Rimanto P. Vanago, Tautvilio Užos, Raimondo Guobio,  B. Šablevičiaus ir kitų kraštotyrininkų išleistos knygos. Kraštotyrininkas T. Uža ne tik pasidžiaugė savo šeštąją knyga „Viešintiškių sodybos“, bet ir įteikė dovanėles bibliotekininkėms Daivai Agafanovienei, Jolantai Mameniškienei ir Editai Stiklinskaitei, padėjusioms jam surengti parodas Ažuožerių, Viešintų bibliotekose bei Anykščių technologijos mokykloje. Nuotaikingai savo naująsias knygas: „Kur giria žaliuoja, ten mūsų namai...“, „Žemė mūsų ženkle“, „Stoties viršininko istorijos“, „Svajonių Lietuvos ženklai“ auditorijai pristatė kraštotyrininkas, muziejininkas R. Guobis.

Birutė Venteraitienė
Nuotraukos Tautvilio UŽOS