Naujienos

Nauja paroda bibliotekoje: „Olga Havlova (1933-1996)“

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje veikia nauja fotografijų paroda „Olga Havlova (1933-1996)“. Paroda skirta Čekijos Respublikos pirmosios ponios Olgos Havlovos ir jos įkurto Gerosios valios Olgos Havlovos fondo veiklai paminėti.

Olga Havlova buvo pirmoji Čekoslovakijos, o vėliau Čekijos Respublikos prezidento Vaclavo Havelo žmona, čekų visuomenės atmintyje išlikusi ne vien kaip savo vyro bendražygė, jo tekstų kritikė, bet ir kaip asmenybė, aktyviai dalyvavusi Čekijos visuomeninėje veikloje.

Būdama disidente, Olga Havlova teikė visokeriopą pagalbą šeimoms, nukentėjusioms nuo totalitarinio režimo. Vaclovo Havelo įkalinimo metu rūpinosi „samizdato“ (samizdatas, liet. savilaida – neoficialus, dažnai ir nelegalus knygų, žurnalų ir kitokių leidinių spausdinimas ar dauginimas Sovietų Sąjungoje ir kitose „realaus socializmo“ šalyse) knygų leidimu. Drauge su kitais disidentais įkūrė Neteisėtai patrauktų baudžiamojon atsakomybėn asmenų gynybos komitetą.

Po 1989 m. Aksominės revoliucijos tapusi pirmąja šalies dama savo veiklą nukreipė į pagalbą žmonėms su sveikatos negalia, turintiems socialinės globos poreikių. 1990 metais įkūrė Geros valios komitetą (Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV)) – pirmąjį labdaros fondą tuometinėje Čekoslovakijoje. Olga Havlova iki pat paskutinių savo gyvenimo dienų nesiliovė domėtis neįgalių žmonių poreikiais, lankė organizacijas, teikiančias sveikatos apsaugos ir socialinės globos paslaugas, domėjosi naujų, pelno nesiekiančių organizacijų veiklai palankesnių įstatymų priėmimu. Olga Havlova tapo populiariausia moterimi Čekijoje, buvo apdovanota daugybe prestižinių apdovanojimų gimtojoje šalyje ir užsienyje. Atsisveikinant su Olga Havlova 1996-ųjų sausį minios žmonių didžiuliame šaltyje kantriai stovėjo prie Prahos pilies, norėdami nusilenkti ir padėkoti šiai išskirtinei asmenybei.

Olgos Havlovos atminimas neblėsta ir šiandien, praėjus daugiau kaip dviem dešimtmečiams nuo jos mirties. Olgos Havlovos viziją vykdo Geros valios komitetas, kuris kasmet padeda tūkstančiams žmonių ir daugeliui pelno nesiekiančių organizacijų Čekijos Respublikoje. Apie Olgos Havlovos populiarumą byloja ši fotografijų paroda, atspindinti jos labdaringą veiklą. Per septynerius metus paroda aplankė daugiau nei septyniasdešimt Čekijos Respublikos miestų, buvo pristatyta Slovakijoje ir Lenkijoje. Lietuvoje paroda buvo atidaryta Vilniaus Universiteto Bibliotekoje, Prezidento V. Adamkaus bibliotekoje muziejuje Kaune, Kauno rajono viešojoje bibliotekoje, Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje, Utenos kolegijos Medicinos fakultete.

Parodos iniciatorė Lietuvoje – dr. Janina Balsienė, Lietuvos universitetų moterų asociacija. Parodą globoja Čekijos Respublikos ambasada Lietuvoje.

Paroda Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje veiks iki  2019-09-19. Maloniai kviečiame apsilankyti.