Naujienos

Senos fotografijos prisikelia naujam gyvenimui

Spalio 31 d. Svėdasų bibliotekoje vyko susitikimas su fotografu, svėdasiškiu Vladu Žvirbliu, o prisiminimais apie jas dalinosi teisininkė, raštytoja, fotografė Irma Randakevičienė. Renginį vedė Raimondas Guobis.

Nors fotografas jau perkopė per 90-metį, tačiau žvitrumo ir darbštumo galėtų pavydėti bet koks jaunuolis. V. Žvirblis žymiausias to meto fotografas, darbininkas, pardavėjas, žvejys ir šiaip „visų galų meistras“. Vladas fotografuoti pradėjo jaunystėje. Pirmąjį vokišką fotoaparatą nusipirko tuoj po karo, už sutaupytus pinigus, kuriuos užsidirbo darydamas medines šukas, adatas, peilius. „Fotografavau daugiausia žmones, vestuves, laidotuves, krikštynas ir viską kas už akies užkliūdavo“ – sako fotografas. Priemones darbui pirko iš „spekuliantų“, kurios buvo vežamos net iš Leningrado. Už nuotraukas imdavo rublį ir daugiau, todėl vėliau nusipirko dar du rusiškus fotoaparatus. Išėjęs į pensiją nesėdėjo rankų susidėjęs: taisė dviračius galando peilius, žirkles ir kitus smulkius darbus.

I. Randakevičienė, kilimo nuo Svėdasų, iš naujo prikėlė gyvenimui jo senas fotografijas. Išryškino apie keliasdešimt tūkstančių foto juostelių, o nuotraukas kelia į feisbuko svetainę, kur sulaukė didelio žmonių susidomėjimo. Taip pat aplankė Pauriškių kaime esantį seną, apleistą fotografo namą. Surado jame išryškintų nuotraukų, kurios, kaip pati Irma sako: „per kažkokį stebuklą, išliko sveikutėlės, nepažeistos nei drėgmės, nei graužikų“. Abu su draugu, rizikuodami įlūžti, lipo ant aukšto, su šakėm traukė iš senų skudurų, ir, jas sutvarkę, padovanojo mūsų bibliotekai.

Pabaigoje Raimondas prisiminė pirmuosius, Smetonos laikų Svėdasų fotografus: Mikėnienė, Noreikienė, Gaigalas, bei buvo paminėtas vėlesnės kartos – tai Jonas Šimkevičius. Prie arbatos puodelio žiūrėjome senus Vlado albumus ir dalinomės įspūdžiais.


Asta Medinienė
Dalios Paulavičienės nuotraukos