Naujienos

Aplankyti dar du Anykščių piliakalniai

Piliakalnių metais Viešintų, Surdegio, Raguvėlės ir Troškūnų bibliotekininkės tęsia keliones po Anykščių krašto piliakalnius.

Šį kartą aplankėme Palatavio piliakalnį, kuris atrastas 1997 m. pagal kraštotyrininko Raimondo Guobio surinktą informaciją. Archeologas Gintautas Zabiela, tais pačiais metais žvalgydamas piliakalnį, aikštelėje vietomis rado pilką kultūrinį sluoksnį su degintais akmenimis, o su metalo detektoriumi aptiko 3 metalinius dirbinius: varinės skardos gabalėlį nuo kažkokio indo; trapecijos formos žalvarinį skardinį apkalą ir geležinio peilio viršūnę. Pagal išorę bei radinius Palatavio piliakalnis datuojamas XIII–XIV a. Remiantis rašytiniais šaltiniais, jis siejamas su Mindaugo pilimi Latava, kurioje Mindaugas 1253 m. ir 1260 m. išdavė du donacinius aktus. Kadangi 1253 m. aktas išduotas karūnavimo proga, piliakalnis taip pat siejamas su Mindaugo karūnavimo vieta. Tai nėra visai nauja idėja, šią mintį dar 1909 m. kėlė Eduardas Volteris bei Kazimieras Būga. Pirmasis į Latavos pilį 1909 m. atkreipė dėmesį E. Volteris, tačiau tuo metu Latavos upelio pakrantėse nebuvo žinoma jokio piliakalnio. Jo čia kelis kartus nesėkmingai ieškota nuo 1927 m. Nuo 2003-ųjų yra galimybė toje vietoje paminėti liepos 6-ąją.

Piliakalnio šlaitai statūs, iki 15 m aukščio, viršutinėje 2–3 m aukščio dalyje pastatinti, tačiau į pačią viršūnę veda mediniai, šiandien po lietaus šlapi ir slidūs laiptai, nukloti pušų kankorėžiais ir spygliais. Aikštelė beveik apvali, 30-33 m skersmens, kiek iškilusiu viduriu. Aikštelės šiaurės vakarinės dalies pakraštyje, nuo piliakalniui nepanaudotos aukštumos pusės, supiltas pusmėnulio formos pylimas žemėjančiais kraštais.

Mums atvažiavus matėme, kad darbininkai tvarko piliakalnį. Burzgiančių žoliapjovių garsai atrodo taip nedera prie šios vietos iškilmingumo ir rimties. Tarsi tai suprasdami, darbininkai nusileidžia nuo kalno ir daro pertraukėlę. Mes girdime medžių viršūnėmis bėgantį vėją, paukščių čiulbėjimą ir matome, kaip nuo lapų krenta lietaus lašai, kuriuose atsispindi saulės spinduliai. Tai mus užburia. Norisi įsiklausyti ir pabandyti įsivaizduoti čia stovėjusią pilį, jojančius raitelius ir karalių Mindaugą.

Esu valdovas ir darysiu viską,
Kas mano dievui – Lietuvai – naudinga.
Kova su ordinu ir jo dievu
Suvienys Lietuvą, sujungs, sutelks ją.
O tai yra aukščiausias mano tikslas
Ir mano pareiga. Aš ją ir vykdau.
                   Justinas Marcinkevičius. Mindaugas

Stovint ant piliakalnio, širdyje plazda nuostabus jausmas, kad šis istorijos ir gamtos kampelis mena Lietuvos istoriją, liudija šlovingus šalies laikus.

Oras mums palankus, lietus nelyja, o išlindusi saulė pradžiugina šiluma, tad nutariame aplankyti dar vieną piliakalnį. Archeologo Gintauto Zabielos Lietuvos piliakalnių „Top 10“ Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnis yra 4 vietoje. 1990–2004 m. dažnai piliakalnių guru pavadinamas archeologas, archeologijos istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Gintautas Zabiela ištyrė visą piliakalnio aikštelę, padarė abiejų pylimų ir šlaitų pjūvius. Aptikta pilies įtvirtinimų ir pastatų liekanų, židinių, įvairių XIII–XIV a. radinių, žiestos keramikos, gyvulių kaulų. Nustatyta, kad piliakalnyje stovėjo stipri medinė valstybinė pilis, pastatyta XIII a. iki tol negyvenamoje vietoje ir perstatyta XIV a.

2004 m. vasarą prie piliakalnio iškilo medinis apžvalgos bokštas. Jame įrengtoje ekspozicijoje susipažinome su buvusios Šeimyniškėlių (Vorutos) pilies – vienos didžiausių medinių pilių Rytų Europoje − istorija, archeologiniais radiniais, XIII-XIV a. kario ginkluote, pilėnų buities daiktais, apžiūrėjome pilies maketą. Šalia medinio bokšto įrengtas viduramžių pilies kiemas. Čia mes išbandėme akies taiklumą šaudydamos iš lankų, mėtydamos žiedus, rankos tvirtumą kovoje su kardais ir mūšyje su maišais, draugiškai pynėme virves senuoju vikingų būdu.

Štai tokia buvo kelionė. Bet ją tikrai tęsim, nes Anykščių rajone yra 22 piliakalniai, kurie turi ne tik savo istoriją, legendas, bet ir dabartį. Tad iki naujų susitikimų.


Aurėlija Deveikienė
Troškūnų filialo bibliotekininkė