Naujienos

KNYGOS SANDARA – PER ŽMOGAUS ANATOMIJĄ

Viename Nacionalinės bibliotekų savaitės renginių – parodos KNYGOS ANATOMIJA atidaryme – viešėjo jos rengėjai svečiai iš Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos ir šios bibliotekos bičiulis, parodos idėjos autorius profesorius Osvaldas Janonis.

Anykštėnų bibliotekininkų parengtos edukacinės plakatų parodos „Knygos anatomija“ idėja – asociatyvi paralelė tarp žmogaus ir knygos anatomijos – dalyviams pirmiausia atskleista kaip muzikinis, vizualus ir žodinis sumanymas. Skambėjo specialiai šiai parodai sukurta Anykščių bibliotekos darbuotojo Justo Šaučiūno muzika, asociatyvų tekstą apie žmogaus ir knygos anatominius panašumus skaitė bibliotekininkė Rimvydė Urbonienė.

„Knygos popierius kaip mūsų oda, knygų, kaip kiekvieno mūsų, įvairus dydis, lapai knygoje – kaip plaukai ant žmogaus galvos. Anotacija, turinys, rodyklė – kaip žmogui liežuvis; lapai, puslapiai – chromosomos. Iliustracijos – kaip žmogaus akys, įrašai ir nuosavybės ženklai – kaip DNR koduotės knygos organizme. Kaip virusai ir bakterijos veikia žmogaus organizmą, taip knygas įtakoja ir pelėsiai, grybeliai, dėmės, kirmgraužos,“ skambėjo tekstas.

Tardama žodį Anykščių bibliotekos Kraštotyros, leidybos skyriaus vedėja Audronė Berezauskienė džiaugėsi per Nacionalinę bibliotekų savaitę pristatydama panevėžiečiams anykštėnų parengtus plakatus.

„Mintis parengti tokią parodą kilo, kai vieno renginio metu prof. Osvaldas Janonis prasitarė, kad skaitytojai menkai išmano knygos anatomiją ir pasiūlė surengti tokią parodą. Bibliotekininkams šį mintis patiko, buvo parašytas projektas, surinkta medžiaga, nuskaityti dokumentai, sukurti plakatai. Parodoje pristatoma 20 plakatų, nors pirminė profesoriaus mintis buvo 30 plakatų. Buvo ginčų, pagyrimų, teko pavargti ieškant medžiagos. Norėjom parodyti Anykščių bibliotekoje esančias knygas,“ pasakojo A. Berezauskienė.

VU Komunikacijos fakulteto Knygotyros ir dokumentotyros instituto profesorius, Anykščių bibliotekos globėjas Osvaldas Janonis kalbėjo: „Apsvaigau, kai pasiūlė būti idėjos vadu ir konsultantu. Parodos siekis buvo intriguoti žiūrovą. Bibliotekininkai knygoje rado „smegenis“, „stuburą“, „širdį“, „ląsteles“, „chromosomas“, „plaučius“, diagnozavo ligas. Studijavo žmogaus anatomijos vadovėlį. Paralelės tarp žmogaus anatomijos labai vykusios.“

Pasak profesoriaus, parodos rengėjai bibliotekininkai į darbą įdėjo daug triūso, giedro širdingumo ir dvasios švytėjimo. Paroda intensyviai bendraujant kurta du mėnesius. Formą jai suteikė Anykščių bibliotekos dailininkė Violeta Matelienė, ji taip pat lankėsi renginyje.

Dvidešimtyje plakatų pristatoma 340 knygos detalių apibrėžčių, atskleidžiančių sudėtingą knygos sandarą, dar daugiau iliustracinių pavyzdžių.

Šalia parodos „Knygos anatomija“ veikia jos temą papildanti G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje saugomų retų knygų paroda. Ją pristatydama bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriaus darbuotoja Ilona Mažylytė pasakojo, kad septynis plakatus iliustruojančiomis retomis knygomis norėtų suintriguoti žiūrovus. Parodomos didžiausios ir mažiausios G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos knygos, įvairūs knygų įrišimai, knygos su defektais, su įvairiomis iliustracijomis, su įrašais ir nuosavybės ženklais, kai kurios jų susijusios su Anykščiais.

Paroda eksponuota Vilniaus universiteto bibliotekoje, kur sulaukė palankių vertinimų. Dabar pristatoma panevėžiečiams, paroda populiarina ne tik knygos kultūrą, bet ir Anykščių kraštą, jo knygas.

Veiks iki gegužės 28 d.

Projektą remia Lietuvos Kultūros taryba.

Virginijaus Benašo nuotraukos

Informaciją parengė
Vilija Stokienė
PAVB RsV koordinatorė
Tel. (8~45) 50 20 38

http://pavb.lt