Naujienos

Sudomino parodos „Knygos anatomija“ edukacija ir ne tik


Sausio 14 d. į pažintinę ekskursiją po naująją Anykščių L. ir S. Didžiulių viešąją biblioteką išsiruošė Debeikių pagrindinės mokyklos pradinukai bei jų auklėtojos Eglė Januškevičienė ir Gražina Šapokaitė.

Jie „palydėjo“ dešimtoką Žilviną Žmoginą į anglų kalbos olimpiadą Anykščių Antano Baranausko pagrindinėje mokykloje.

„Kad nevažiuotų tuščias autobusiukas, pasiprašėme nuvežami į biblioteką“, – atviravo kalbinama auklėtoja Gražina Šapokaitė.

Debeikiečiai pabuvojo Bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje, kur sužinojo, kad čia knygas skaito suaugę skaitytojai, kurie knygą pasirenka iš 45 tūkst. šiame skyriuje saugomų knygų. Vaikai bandė „skaityti“ knygas Brailio raštu. Jie sužinojo, kad negalima išsinešti knygų į namus, nepasižymėjus pas bibliotekininką, nes knygas saugo saugos vartai.

Didžiulį įspūdį vaikams paliko Bibliotekos salėje veikianti bibliotekininkų parengta spaudinių ir plakatų paroda „Knygos anatomija“. Čia jie išvydo iš leidyklos „Petro ofsetas“ parsivežtą skardą (su iliustruotu pavyzdžiu), nuo kurios prasideda ir vyksta knygos lapų spausdinimas, pamatė mikroskopines knygas, knygas-atvirkštukes, skaitomas tik per veidrodėlį, specialų peiliuką knygoms vartyti, padidinimo stiklą-lupą knygoms skaityti ir kt. Vaikai ilgai „žaidė“ su kraštiečio Vytauto Račicko knygute-atvirkštuke „Pirmos kartos Selemuko Ropės meilės istorija“. Bibliotekininkė Rimvydė papasakojo, kad knygos panašios į žmones, jos turi širdį, stuburą, smegenis. Jos, kaip ir žmonės, serga, sensta, raukšlėjasi, gali turėti net utėlių. Kad būtų sveikos ir švarios, jos turi turėti šiltus, sausus, jaukius namus. Vaikai, apžiūrėję bibliotekininkės Skaivės Meškauskienės surinktus knygų skirtukus, panoro prie jų nusifotografuoti.

„Skirtukai reikalingi, kad atrastume, kur baigėme skaityti“, – paklausti sakė jie.

Kraštotyros ir leidybos skyriuje vaikų laukė knygos apie Anykščių kraštą – knygos suaugusiems ir vaikams. „Čia jūs galite rasti knygų sau, čia gali skaityti ir jūsų močiutės, tėveliai“, – sakė bibliotekininkė Aušra, papasakojo vaikams ir apie papuošalus, drabužius, paveikslus kuriančią, mezgančią, piešiančią, dabar jau bibliotekoje nebedirbančią bibliotekininkę Romutę Bražėnienę. Ilgėliau stabtelta ties Romutės sukurtomis žaismingomis, spalvingomis „gyvosiomis knygelėmis“. „Jos virsta kuo tik nori, kai bibliotekininkės Ramunė, Rimvydė, Vaida drauge su vaikais keliauja po naujų vaikiškų knygų pasaulį, švenčia vaikų rašytojų gimtadienius ar lėlininkų šventes“, – sakė Aušra.

Dokumentų komplektavimo ir tvarkymo skyriuje bibliotekininkė Regina paaiškino, ką daro bibliotekininkai, kad knygos patektų pas skaitytojus. Šiame skyriuje esančias naujas knygas bibliotekininkė Rimvydė palygino su kūdikiais naujagimių skyriuje, iš kurio kūdikiai su jų gimimo liudijimais atiduodami tėveliams.

„Taip ir čia – knygos išdalinamos, jos pasklinda po visus Bibliotekos skyrius“, – sakė Rimvydė.

Vaikai susidomėję vartė naujas knygas, viena iš jų „Lapės paso paieška“.

„Pasirodo, ne tik žmogui reikia paso, net lapei reikia turėti pasą. Knygoms irgi reikalingi dokumentai“, – sakė bibliotekininkės.

Vaikų literatūros skyriuje, kur knygos išduodamos į namus, vaikai sužinojo, kad šiame skyriuje gyvena 18 tūkst. vaikiškų knygučių, lygino knygas su Debeikių bibliotekoje esančiomis ir džiaugėsi, kad Debeikių biblioteka tokių turi. Susidomėjo jie Anykščių Antano Vienuolio progimnazijos 3 c klasės mokinių darbų parodos „Mano veidaknygė“ eksponatais, derino įvairias kompozicijas, ieškojo panašumų į save, tėvus, močiutes ir pan. Beieškodami Lietuvos vėliavos literatūrinio žurnalo „Laimiukas“ 2015 m. sausio-vasario numeryje, surado užduotis, kurias galima atlikti tik perskaičius knygas.

Kitoje Vaikų literatūros skyriaus patalpoje – „Katinų svetainėje“ jie laukė pažadėtojo katino, laukdami kvietė: „Katinai, katinai, katinai!“. Ir štai pasirodė katinas Pukis Kutulis – mielas, švelnus ir labai draugiškas. Bibliotekininkė Rimvydė pasakojo, kaip katinui pabodo gyventi kaime Didžiulių šeimos sodyboje be draugų ir jis surado namus bibliotekoje, kaip vaikai rinko katinui vardą.

„Dabar katinas turi draugų vaikų ir drauge su jais skaito knygeles“, – sakė Rimvydė.

Vaikai negalėjo nuo jo atsitraukti. Pukis Kutulis parodė vaikams savo knygų kolekciją, kurioje sukauptos knygos apie katiną. Katinas su vaikais vartė ir kitas Vaikų literatūros skyriaus Aukso fondo knygeles, kurias jis skaito. Ypač vaikams patiko knygelė su žiebtuvėliu. Paskaitęs ir pažaidęs su vaikais, Pukis Kutulis susiruošė pietų miego. Pieno prieš pogulį vienas nelakė – po pieno lašą išdalijo vaikams (Draugiškas katinas!) ir sulaukė iš vaikų dovanos. Dabar Pukis Kutulis laks pieną pasigardindamas saldainiais.

...ir džiaugsis nuotrauka, kurioje šalia jo tiek mielų ir žingeidžių vaikų.

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka laukia lankytojų. Spaudinių ir plakatų paroda „Knygos anatomija“ Bibliotekos salėje veiks iki š. m. kovo 2 d.
 

Parengė Aušra Miškinienė, direktoriaus pavaduotoja

Violetos Matelienės nuotraukos