Naujienos

To pakanka sušilti sielai

Vasario 28 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje įvyko 8–ieji nakties skaitymai „Kas švyti vasario nakties danguje?“: muzikantai ir aktoriai savitai ir išmoningai atvėrė vartus į Donelaičio metus, rašytoja Ilzė Butkutė ir skaitymų dalyviai „donelaitiškai“ kūrė manifestą, vyko poezijos varžytuvės, laisvieji skaitymai.

Kristijono Donelaičio kūrybos atošvaistės

„Mažosios Lietuvos lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio (1714-780) 300-osioms gimimo metinėms skirtas renginys sutelks Lietuvos poetus, kompozitorius ir gausų būrį vizualiųjų menų atstovų – tapytojus, skulptorius, grafikus, medalių kūrėjus. Tai vienas svarbesnių renginių, skirtų šiam žymiam lietuvių literatūros veikėjui, atsiliepiant į Seimo iniciatyvą 2014-uosius paskelbti K. Donelaičio metais. Kiekvienoje meno kūrėjų gildijoje esama tiesioginių ar numanomų K. Donelaičio kūrybos atošvaisčių, taigi čia bus įgyvendinta idėja kūrybiškai pažvelgti į Donelaičio kūrybinį paveldą ir savotiškai jį aktualizuoti.“, – taip Pranešime spaudai šventės „Metai atveria vartus“ programą apibūdina organizatoriai – Lietuvos kompozitorių sąjungos atstovai.

„Teatralizuotoje muzikos, poezijos ir dailės šventėje „Metai atveria vartus“ nuskambės penkios specialiai šiai progai sukurtos poezijos ir muzikos kūrinių premjeros – poetai Vladas Braziūnas, Gytis Norvilas, Indrė Valantinaitė, Artūras Valionis, Daiva Čepauskaitė, naujai skaitydami Donelaičio kūrinius, savaip pažvelgė į donelaitišką hegzametrą, įsiterpdami šiuolaikiškomis aktualiomis eilutėmis. Iš šios poezijos gimė ir muzika, kurią klausytojams pateiks kompozitoriai Algirdas Martinaitis, Martynas Bialobžeskis, Rita Mačiliūnaitė, Vytautas V. Barkauskas ir Vidmantas Bartulis.“,– rašo organizatoriai.

Vartus į Donelaičio metus Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje atvėrė: Čiurlionio styginių kvartetas: Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas), Saulius Lipčius (violončelė), aktorė ir programos režisierė Birutė Mar ir aktorius Irmantas Jankaitis, solistės: Ilona Pliavgo (sopranas) ir Nora Petročenko (mecosopranas), saksofonininkas Liudas Mockūnas.

Ilzė nebūtų Ilzė

Taip apie rašytoją, tą vasario 28-osios vakarą buvusią drauge su anykštėnais ir svečiais, mėgsta rašyti žurnalistai.

Priminimas skaitytojui, kad po poetinio metų debiuto – eilėraščių knygos „Karavanų lopšinės“ (2012 m.) 28-erių Ilzė Butkutė nustebino skaitytoją knyga „Atleisk savo šefą“ (2013 m.).

Rašytoja noriai dalijosi patirtimi: „Patarimų darbdavių skriaudžiamiems žmonėms rinkinys „Atleisk savo šefą“ apie nejautrų, padėtimi piktnaudžiaujantį vadovą. Jei darbe jūs patiriate spaudimą, negalvokite, kad esate vienas. Yra įstatymai, kurie gina darbdavio skriaudžiamą žmogų ir kuriuos privalo žinoti kiekvienas darbo sutartį pasirašantis žmogus. Aš atleidau savo šefą ir kitiems siūlau padaryti tą patį“, – drąsino Ilzė.

Manifestas: už gyvą literatūrą

Temą ir potemes pasiūlė manifesto kūrimą moderavusi Ilzė Butkutė.

Pasiūlymas žingeidžiam ir smalsiam skaitytojui – pabandyti manifestą kurti pačiam.

Manifestas už gyvą literatūrą: kad kalba skambėtų lyg iš rašto, ir kad raštai būtų skaitomi gyvai.

Potemės:
Už kalbos autentiką/ Kiekviename krašte – sava tarmė, savi paslaptingi, prašalaičiams nepažįstami žodžiai. Kurių autorių ir kurie kūriniai mums yra autentiškos kalbos pavyzdžiai? Kaip saugosime retus kalbos brangakmenius ateities kartoms?

Už literatūrinį paveldą/ Paveldėjome tiek daug. Kuo didžiuojamės? Kūriniais, autoriais, o gal jų gyvenimą lydėjusiomis legendomis? Rašto draudimo metais išsaugota kalba? Kaip minėsime ir aktualizuosime šį paveldą? Kam jis gali mus įkvėpti?

Už kalbos švarą/ Gryna, skaidri, sklandi kalba puošia žmogų, bendruomenę, miestą ir šalį. Kaip valysime kalbą nuo „apnašų“? Kaip sijosime nereikalingus žodžius? Kurie rašytojai ir poetai garsėjo itin švaria kalba?

Už turtingą žodyną/ Turtingas žodynas – turtinga vaizduotė. Turtinga vaizduotė - turtinga asmenybė. Kaip turtinsime savo žodyną? Ką skaitysime? Kas mums padės išradingiau rinktis žodžius kalbant ir rašant?

Už kalbos prievaizdus/Kalbininkai – žmonės, padėję lietuvių kalbai išsigryninti. Kuriems kalbininkams esame dėkingi už kalbos pamatus? Kaip kūrybiškai galėtume juos paminėti? Kaip šiandien galime puoselėti jų įdirbį?

Už dėmesį klasikams/ Vardai, pakeitę literatūros istoriją ir patys tapę ja. Kas jie? Kuriuos autorius turėtų būti skaitęs kiekvienas lietuvis? Kaip dėmesio duoklę jiems galėtume parodyti kasmet? Kaip anksčiau gyvenusių autorių kūrybą galėtume aktualizuoti, įprasminti šiandienos kontekste?

Už naujų talentų paieškas/ Kur galime sutikti mūsų laikų Baranauską ar Žemaitę? Kaip galime pažinti talentą, kaip galime padėti jam skleistis? Kas galėtų užkirsti kelią kūrybiniam pavydui ir kaip galėtume skatinti kūrybinį bendradarbiavimą?

Už geras istorijas/ „Kaip rašyti, galima išmokti skaitant geras knygas. Ką rašyti, reikia turėti savo.“ (Algimantas Čekuolis) Kaip stebėsime pasaulį ir kur ieškosime įkvėpimo? Kas mums padės ugdytis pastabumą? Kaip galėtume gyventi įdomiau, turiningiau, prasmingiau?

Už drąsą rašyti ir drąsą kurti/ Baimė dingsta veikiant. Kas palaikys mūsų vidinį užsidegimą rašyti? Kaip skatinsime vieni kitus? Kaip mokysimės konstruktyvios kritikos? Kaip drąsinsime vieni kitus kūrybai?

Manifeste komandos išsakė mintis apie tautą, kalbą, knygą ir kūrybą.

Poezijos varžytuvės

Poezijos varžytuvėse dalyvavo 14 literatų: Audronė Kibildienė (Anykščiai), Eleonora Milda Vaižnužienė (Kupiškis), Regina Baltrūnienė (Kupiškis), Lina Rimšienė (Kupiškis), Laima Užkuraitė (Pakruojis), Aldona Širvinskienė (Anykščiai), Eugenija Pilinkienė (Anykščiai), Algirdas Gogelis (Anykščiai), Raimondas Guobis (Anykščiai), Vitalija Tušas (Anykščiai), Laima Petronienė (Vilnius), Rasa Krivickienė (Ukmergė), Gaudentas Kurila (Vilnius), Albinas Kuliešis (Ukmergė). Daugiausia simpatijų pelnė vilnietė Laima Petronienė, sušildžiusi klausytoją savo „eiliukais“. Jų buvo trys: „Praeis“, „Išdykėlė“ ir „Mažutė žvaigždė“. Juos autorė sujungė į vieną „pasisakymą“, kurį pavadino „Trys minutės vasario nakties emocijų“.

 

Laisvieji skaitymai: „To pakanka sušilti sielai“

Tai tekstas iš literatės Andželikos Paluckaitės (Pakruojis) eilėraščio „Pagalvoti ramiai“.

Išsiilgę bendrystės, literatai kūrybą skaitė iki paryčių... Ukmergiškis Albinas Kuliešis džiaugėsi naująja savo eilėraščių knyga „Pamesti eilėraščiai“, kurią anykštėnams žadėjo pristatyti rugsėjį.

Skaitytojų dėmesiui – žiupsnelis poezijos. ....Šį kartą Nakties skaitymų svečių – Pakruojo literatų klubo „Židinys“ literačių Gražinos Gricienės ir Editos Kurauskienės eilės.


Širdinga padėka

Partneriams: Lietuvos kompozitorių sąjungai, Kupiškio rajono literatų klubui „Lėvens balsai“, Pakruojo rajono literatų klubui „Židinys“, Ukmergės literatams, Anykščių rajono literatų klubui „Marčiupys“ bei renginyje dalyvavusiems šio klubo literatams: Onai Baliukienei, Algimantui Baronui, Danutei Gečytei, Raimondui Guobiui, Audronei Kibildienei, Aušrai Motiekaitienei, Eugenijai Pilinkienei, Vidmantui Plėtai, Genovaitei Ražanienei, Algirdui Ražinskui, Žilvinui Smalskui, Dianai Šermukšnienei, Aldonai Širvinskienei.

Anykščių J. Biliūno gimnazijos dvyliktokui Pauliui Stankevičiui už polėkį ir veržlumą, skaitant Donelaičio „Metus“.

Rėmėjams: Anykščių rajono savivaldybei, Anykščių krašto laikraščiui „Šilelis“, AB „Anykščių vynas“, AB „Ažuožerių sodai“.

Literatams už Viešajai bibliotekai padovanotas eilėraščių knygas: Albinui Kuliešiui už „Pamesti eilėraščiai“, Laimai Užkuraitei už „Išdrįsti“.

Ir žinoma Nakties skaitymų vedėjai Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Elmininkų filialo vyr. bibliotekininkei Dianai Šermukšnienei.

Parengė:
Aušra Miškinienė,
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos
direktoriaus pavaduotoja,
„Marčiupio“ klubo koordinatorė

Violetos Matelienės nuotraukos