„Eskizai“ – istorija ir ateities ženklai

„Eskizai“ – istorija ir ateities ženklai


Kai atsiverčiau naujausią, devynioliktąjį, Deltuvos kultūros almanacho „Eskizai“ numerį, supratau, kad ilgam, nes negaliu praversti puslapių, kuriuose rašoma apie jau šiek tiek žinomas ar matytas vietas.

O istorija prasideda nuo Deltuvos evangelikų reformatų bažnyčios liekanų. Tų pačių liekanų, prie kurių praeitą vasarą prasidėjo poezijos ir muzikos šventė. Žinoma, kad ten buvo ir anykštėnai. Pasirodo, šis jau devyniolikmetis jaunuolis – taip „Eskizus“ gražiai personifikavo Alfa Pakėnas – yra labai draugiškas ir savyje talpinantis ne tik savo krašto istoriją, bet ir šiandienos bičiulių veiklą.

Sausio viduryje devynioliktasis Deltuvos kultūros almanachas „Eskizai“ sugrįžo pas savo kūrėjus. Redkolegijos nariai galėjo pasigėrėti tuo, ką, kaip sako Vytautas Česnaitis, „kaip skruzdėlytės sunešėme į vieną didelį namą“. Vasario mėnesį „Eskizai“ buvo atvežti į Anykščius ir įteikti kraštiečiui Algirdui Ražinskui, kuris save ir vadina ukmergiškiu, senamiesčio „bachūru“.

Gegužės 8 dieną, anykštėnai dar kartą susitiko su „Eskizų“ kūrėjais ir kartu su jais pasidžiaugė pristatant „Eskizus“ Ukmergės kultūros centre. Smagu buvo stebėti, kaip jaunieji kūrėjai, kurių kūrybai „Eskizai“ mielai atveria savo puslapius, rodė kūrybos perliukus, šypsena ir originalumu išblaškydami kasdienybės niūrumą. Seimo narys Julius Dautartas, pasiklausęs jaunųjų kūrėjų pasakė: „Erlickas turėtų nusišauti“. Iš tiesų, matant taip aktyviai besireiškiančią jaunąją kartą, akivaizdu, kad ateityje klasikų bus tik daugiau. O „Eskizai“ jau tapo ta niša, kurioje galima pirmą kartą pasireikšti – parodyti savo kūrybą dideliam skaitytojų ratui. Gražių žodžių jauniesiems kūrėjams nepagailėjo ir Seimo narys Egidijus Vareikis.

Iš tiesų, „Eskizai“ tai leidinys, kalbantis apie rajono istoriją, dabartį, surenkantis į savo puslapius istorinių audrų išblaškytus ar laimės ieškoti išvykusius kraštiečius. Jo puslapiuose prisimenamas šviesios atminties rašytojas ir pedagogas Kęstutis Arlauskas. Taip pat, mus jau palikęs, bet atmintyje išlikęs visada besišypsantis Vieniavos bajoras Vytautas Vyčas.

Šiame „Eskizų“ numeryje dar kartą giliau ir išsamiau pažiūrėta į mūsų kultūrą. Daug dėmesio skirta vienam regionui – Deltuvai ir jos apylinkėms. Tai viena seniausių Lietuvos gyvenviečių, minima nuo 1219 m.

Verčiant puslapį po puslapio galima keliauti nuo istorinių architektūros paminklų iki vėl atgyjančių literatūros kūrinių, nuo kažkada gyvenusių ir kūrusių iki ateities ženklų jaunųjų kūryboje. Ir tada supranti, kad nebylūs, irstančių didelių bažnyčių mūrai netenka savo vertės be žmogaus. Ir tada smalsu, kokius kūrybos paminklus pastatys jaunieji kūrėjai.

Anykštėnai džiaugiasi savo darbščiųjų bičiulių darbo vaisiais ir linki neprarasti smalsumo.

Anykščių literatų klubo „Marčiupys“ narė Zita Butkutė