Literatą sužavėjo Lilijanos Ablėnaitės universalumas

Literatą sužavėjo Lilijanos Ablėnaitės universalumas

 


Š. m. balandžio 27 d. pristatyti savo knygos ir kompaktinės plokštelės į Anykščių L. ir S. Didžiulių viešąją biblioteką Lilijana Ablėnaitė atvyko su trimis jos įkurto ir vadovaujamo pagyvenusių žmonių klubo „Salve“ tautinės dainos ansamblio “Volungė“ narėmis.

Dainininkė, dainų tekstų ir muzikos kūrėja, poetė, publicistė, dailininkė 75–metį perkopusi Lilijana Ablėnaitė - viena pirmųjų profesionalios lengvosios muzikos atlikėjų, kažkada vadinta Lietuvos estrados karaliene.
Prieš keturias dešimtis metų įrašyta pirmoji dainininkės plokštelė sulaukė didelės sėkmės. Tūkstantiniai jos užsakymai buvo kartojami kasmet.
Sėkmingi Lilijanai Ablėnaitei buvo 2009-ieji metai. Ji išleido dailės ir poezijos knygą “Baltoji vilkė“ bei kompaktinę plokštelę „Miškų dvasia“ ir pateko į Lietuvos rekordų knygą kaip vyriausia atlikėja, išleidusi savo muzikos kompaktinę plokštelę.

Knyga ir kompaktinė plokštelė – poetinė/tapybinė Lilijanos Ablėnaitės išpažintis.
Į susitikimą atėjusieji klausėsi eilių, pamfletų, šmaikščių ketureilių ir dainų. Į juos Lilijana Ablėnaitė jautriai ir emocionaliai sudėjo meilės Lietuvai jausmus, pagarbą krašto istorijai, poetui Justinui Marcinkevičiui, savo požiūrį į realijas. Atskleidė vidinį žmogaus pasaulį, jo šaknų bei tarpusavio ryšio svarbą:
Aš galiu augti
tik tarp kitų,
laikydamasi
už šakų
kaip rankų.
Kaip jų trūksta,
Kai vėjas
Išdrasko lapus
ir kiaurai
skrodžia ir tranko,
lyg nieko iš mūsų
čia nebūtų...
Tada taip noriu
pajusti užuovėją
šiltą ir ramią.
Bet juk nenubėgsi
niekur
iš čia,
kol tave laiko
tavo šaknys...

Lilijaną Ablėnaitę, kaip lyrišką tapytoją, Lietuvos peizažų ir Lietuvos žmonių portretų kūrėją pristatė anykštėnas, meno istorikas, “Marčiupio“ klubo literatas Dalius Baltranas, akcentuodamas įspūdingą universalumą, kūrybiškumą, lengvumo ir tikrumo įspūdį, meistriškumą.
„...iš kur tas meistriškumas, kai niekur nesimokyta? Ir kokie, ir kiek tų darbų būtų jei būtų tekę dailę studijuoti? (...) Visa tai tik patvirtina tą Lilijanos Ablėnaitės, kaip visapusiškai kūrybingos asmenybės, realiją, kai viename asmenyje tiek skirtingų talentų...“, knygoje rašo Vilniaus dailės akademijos profesorius Jonas Gudmonas.Šiuo susitikimu Biblioteka tęsia kultūrinės veiklos projektą “Sekant rašytojos Liudvikos Didžiulienės-Žmonos mintim“.
Parengė
Aušra Miškinienė
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos
Bibliotekos įvaizdžio kūrimo skyriaus vedėja,
projekto vadovė

Violetos Matelienės nuotraukos