... koks gražus tavo veidas, gimtine
 

Gegužės 27 dienos popietę debeikiečiai bei aplinkinių kaimų gyventojai rinkosi į miestelio biblioteką. Čia vyko knygos „Gimtinė. Mirę kaimai ir žmonių likimai“ pristatymas ir susitikimas su autore, kraštiete Aldona Karkauskiene.

Stalėriškis – knygos autorės Aldonos Apanskaitės-Karkauskienės gimtasis kaimas, kuriame nebelikę nė vienos sodybos, nei keliuko, kuris vedė į namus. Ir tai paskatino ją neuždaryti praeities savyje, paviešinti savo ilgesį, savo jausmus, savo gimtinės matymą. Gimtinės trauka išlieka visam laikui kur bebūtume, kur benukeliautume, ir nėra kuo išmatuoti tos traukos, to ilgesio, o laikui bėgant tas jausmas tik stiprėja. Į knygą sudėta prisiminimai apie trijose parapijose išsidėsčiusius kaimus - 21 sodžių ir 4 buvusius dvarelius, aprašyta žmonių buitis, darbai, gyvenimai. Ponia Aldona pasakojo, jog sulaukė daug pagalbininkų, kurie siuntė užrašę atsiminimus, nuotraukas. Talkino jai ir šeimos nariai. Kalbėdama autorė džiaugėsi, kad dar galime ir norime susitikti, pabendrauti, dar kartą prisiminti visus kūrusius ir gynusius šį nuostabų žemės kampelį, kurį vadiname Tėviške.

Gimtinė kiekvienam yra brangiausias kampelis, kiekvienas turi savo unikalius praeities įspaudus, šventus prisiminimus. Kas užrašyta knygoje, viskas perleista per asmeninių išgyvenimų prizmę, todėl labai viskas subtilu ir jautru. Knyga „Gimtinė“ – tai nuostabi, neįkainojama dovana tiems, kurie gimė, augo ar kaip kitaip įminė pėdas šioje žemėje. Tai paminklas gimtajam kraštui, jo žmonėms.

Ne visi susirinkusieji skaitė, vartė šią knygą, tad dabar turėjo progą ją nors trumpam paimti į rankas, perversti, stabtelti ties vienu kitu puslapiu, žvilgterti į nuotraukas. Daugelį knyga sužavėjo savo apimtimi, dizainu, nuotraukų gausa, informatyvumu ir intelektualumu.

Gražius žodžius apie knygą išsakė Debeikių pagrindinės mokyklos direktorė Inaida Komarova, pedagogė, literatė Lenė Sriubienė, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos metodinio darbo organizatorė Vida Kontrimavičienė.

Renginį organizavo Debeikių bibliotekos vyresn. bibliotekininkė Ingrida Markuns ir Debeikiečių bendrijos pirmininkė Aldona Daugilytė.
 

Viešosios bibliotekos informacija
Nuotraukos Broniaus Tvarkūno