Kapitalizmas Butėnų palaukėje...


Šeštadienį Svėdasų bibliotekos dailės galerijoje kelios dešimtys vietinių žmonių dalyvavo istorinėje regioninėje konferencijoje „Kapitalizmas Butėnų palaukėje“, skirtoje stambesnio verslo pionieriams tarpukariu atminti. Istorijos tyrinėtojai iš Rokiškio, Utenos, Kupiškio, Anykščių kalbėjo apie tarpukario verslą šiame krašte, vyko diskusija apie šiandienos pramonės perspektyvas.

Konferenciją vedė svėdasiškis Raimondas Guobis. Jis pasakojo apie verslą Svėdasų apylinkėse nuo seniausių laikų, apie Radvilų metalurgijos centrą Šimonių girios pakraštyje, apie malūnus, „degučius“, bei, kapitalizmo Butėnų palaukėje kūrėją Antaną Šukį. Šis verslininkas gamino terpentiną, degutą, anglis ir kitus cheminius produktus savo tėviškėje Butėnų kaime 1935 -iais. Po poros metų didesnis fabrikas buvo įrengtas Čiukų kaime, šalia žaliavų šaltinio - Šimonių girios.

Žodį apie tėtį tarė dukra dr. Vida Judita Šukytė.

Rokiškio muziejaus istorikas Giedrius Kujelis kalbėjo apie verslą Rokiškyje ir jo apylinkėse, apie visoje Europoje išgarsėjusį XIX amžiuje Kavoliškio dvaro konditerijos fabriką, apie tiek pat garsų ir vertinamą krašto linų pluoštą, apie dvarininkus, investavusius į laivybą, turėjusius krovininių laivų Neryje ir Nemune.

Arklio muziejaus muziejininkas Egidijus Musteikis pasakojo apie deguto degimo edukacinius bandymus Niūronyse, o dr. Zenonas Sabalys kalbėjo apie brolių Sabalių plytų gamyklą Vikonyse tarpukariu.
 

Raimondas Guobis