Filialai

KURKLIAI. Biblioteka įsikūrė po mokyklos stogu

Biblioteka įsikūrė po mokyklos stogu


Artėjant didžiosioms metų šventėms, gruodžio 19 dieną, su pakilia nuotaika į Kurklių Stepono Kairio pagrindinę mokyklą rinkosi kurkliečiai ir svečiai. Čia įsikūrė ir miestelio biblioteka - Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos filialas. Visus įeinančius pasitiko, iki bibliotekos durų palydėjo jaunieji skaitytojai ir įvairių pasakų personažai: Batuotas katinas, Ragana Lilė, Pepė Ilgakojinė, Mergaitė iš geležies amžiaus ir netgi čigonė.

Sprendimu įkurti mokyklos ir miestelio bibliotekas vienoje erdvėje ypač džiaugėsi rajono meras Kęstutis Tubis. Padovanojęs bibliotekai angelą, meras linkėjo išskleisti sparnus skrydžiui į žinių, tobulėjimo, kultūros puoselėjimo šalį.

Bibliotekos „atėjimu“ į mokyklą džiaugėsi ir mokyklos direktorė Jūratė Kašinskienė, ji drąsino kurkliečius, kad jie visada čia bus laukiami, turės galimybę jaukiai ir turiningai leisti laisvalaikį. Daug gražių sveikinimo žodžių išsakė Kurklių seniūnas Algimantas Jurkus, bendruomenės tarybos nariai, Kurklių ambulatorijos gydytoja Dalia Kazlauskienė, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka ir metodinio darbo organizatorė Vida Kontrimavičienė. O Anykščių kultūros centro Kurklių skyriaus kolektyvas dovanojo muzikinę programą.

Atnaujintas bibliotekos patalpas pašventino Kavarsko ir Kurklių parapijų klebonas Norbertas Martinkus.

Biblioteka – minties namai, žmonių susibūrimo, dvasinio bendravimo vieta, kur žmonės užeina ne tik paskaityti, pasklaidyti laikraščių ar žurnalų, bet ir norėdami pailsėti, pamiršti kasdienybę.

Keletą kartų Kurklių biblioteka kėlėsi iš vienų patalpų į kitas. Biblioteka įsikūrusi mokyklos pastate, tarsi atjaunėjusi. Kiekvieną čia užėjusį, maloniai pasitinka ir palydi Danguolė. Jos rūpestis, kad šiuose namuose būtų gera ir jauku, kad malonu būtų užeiti, kad skaitytojas visada rastų reikalingą knygą, gautų informaciją, galėtų gražiai ir turiningai praleisti laisvalaikį, ir iš bibliotekos išeitų dvasiškai praturtėjęs.

Danguolė džiaugiasi, kad neišblėso žmonių noras skaityti. Tai skatina dirbti, rūpintis kiekvienu skaitytoju.


Anykščių viešosios bibliotekos informacija
Nuotraukos Evaldo Matulio

BUDRIAI. Rudens spalvos Budrių bendruomenėje

Rudens spalvos Budrių bendruomenėje

Ruduo visada „pražysta“ nuostabiomis spalvomis. Atrodo aplinkui „žydi“ viskas – medžiai, krūmai, žolės... Tik, deja - žiedų nebėra. Nematyti dūzgiančių bitelių darbininkių, visi gyvenantys gamtoje skuba atsargas kaupti, kailiukus, plunksnas keisti, o žmonės kaime džiaugiasi ką išauginę. Smagiai bendrauja, pasakoja kas laukuose, daržuose užderėjo... O kur geriausia parodyti ką nuveikei per vasarą, jei ne rudens šventėje?

Rudens šventei Budrių bendruomenėje vienos dienos maža. Šiais metais pirmi susirinko žvejai. Žvejų varžybos labai įdomiai buvo pavadintos: „Sugauk ešerį, lydeką - išgelbėk Budrių ežero karosą“. Susirinkę žvejai švaistėsi spiningais, gyvas žuveles mėtė, bet niekas į jų jaukus dėmesio nekreipė. Sočios tos Budrių lydekos ir ešeriai buvo. Tik vat, Marijonas Jekeliūnas vieną ešerį gražuolį ištraukė, o klubo garbės pirmininkas Juozas Radzevičius paskelbė, kad teks pasidomėti žuvų atsargomis šaldymo kamerose. Žinoma, žvejai visada tų atsargų turi, tad rudens turgus be žuvienės neliko.

Spalio 17 dieną bendruomenės kiemelyje vyko rudens teatralizuotas turgus, kuris buvo apdovanotas nuostabiu oru. Į turgaus kiemelį pirmas atvažiavo sodietis Algis. Pastatė ratus ir paskelbė turgaus pradžią! Turgus, kaip visada, buvo viskuo gausus, pasidairius buvo galima daug ką rasti - čia skaniausia žuvienė garavo, dideli ir skanūs sūriai pūpsojo ant prekystalių, karšti žirniai su spirgučiai viliojo pirkėjus savo išskirtiniu kvapu... ir dar daugelis įvairių derliaus gėrybių papildė pirkėjų pintines. Po turgaus visi tradiciškai susirinko į ūkininko galiūno konkursą. Čia buvo stumiamas akmuo, metamas kelmas, traukiamas traktorius. Įdomiausia, kad šiame konkurse trečioji vieta atiteko ūkininkių Danutės ir Jūratės komandai... Šventės pagrindinė dalis, tai buvo naujas projektas pavadintas: „Kaimų humoro sąskrydis - Budrių karvelis 2015“. Šis linksmas renginys vyko Budriuose esančiame klojimo teatre. Humoro programas pristatė Svėdasų „Kaimo bobelės pletkininkės“, Elmininkų bendruomenė ir Budrių bibliotekos jaunimo klubas „Atžalynas“ suvaidinęs linksmai interpretuotą pasaką - raudonkepuraitė.Vėsus klojimas buvo sušildytas karštais žiūrovų plojimais ir juoko garsais, o šauniosios Budrių bendruomenės šeimininkės pavaišino visus 100 karštų balandėlių.

Netruko prabėgti spalio galas ir pradėjo artėti advento laikotarpis. Jaunimo klubas“Atžalynas“ vis rinkosi vakarais į biblioteką ir kažką kūrė. O pasirodo humoro programą: „Šovenių miško pasaka - gudruolių rinkimai“. Skelbimų lentose atsirado skelbimai kurie kvietė ateiti, sudalyvauti gudruolių rinkimuose, o bendruomenės šeimininkes sudalyvauti silkės ir žuvies baliuje. Be viso šito, renginyje dar pareiškė norą dalyvauti ir medžiotojai, kurie pasiūlė pagaminti visiems susirinkusiems žvėrienos troškinį.

Lapkričio 28-ają, trečią valandą popiet, bendruomenės salė buvo sausakimša. Advento popietės pradžią paskelbė ir visus susirinkusius palaimino Kavarsko parapijos klebonas Norbertas Martinkus. Advento popietės dalyvius šiltomis kalbomis pasveikino Lietuvos respublikos seimo nariai Sergėjus Jovaiša ir Ričardas Sargūnas. Anykščių rajono Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka, o Kavarsko seniūnijos seniūnas pasveikinęs dar pakvietė išsirinkti ir seniūnaitį. Iš trijų pasiūlytų kandidatūrų buvo išrinktas Raimondas Sunklodas. Po rinkimų prasidėjo teatralizuotas proto mūšis. Visiems susirinkusiems klausimus uždavinėjo išmintingoji pelėda, gudrioji lapė, vilkas pilkas ir Šovenių miško sargas - girinis. Kova vyko šiltai diskutuojant, juokaujant. Susirinkusius prie vaišių stalo pasiekė žinia, kad trečią vietą gudruolių proto mūšyje laimėjo Raimondas ir Danguolė Sunklodai. Antroji bendruomenės gudruolė patapo Ona Šereikienė, o bendruomenės gudruolio taurė atiteko Gražinai Radzevičienei.

Šeimininkių ir šeimininkų konkursas, tema „silkės ir žuvies“ patiekalų balius žėrėjo išmone ir išradingumu. Visi šventės dalyviai džiaugėsi, kad gerai uždėrėjo derlius, kad stalai tiek padengti ir papuošti, kad gali tikti ir vestuvių šventei. Visi advento popietės dalyviai artimai, šiltai bendravo. Nesvarbu ar tai mažas vaikelis, ar žilagalvis senolis, ar garbus svetys iš miesto ar Lietuvos Respublikos seimo. Todėl visi Budrių bendruomenės nariai visiems Anykščių krašto svečiams ir gyventojams linki ramaus ir taikaus advento laikotarpio, o šv. Kūčios ir šv. Kalėdos tegul būna apsuptos brangiausių žmonių dėmesiu ir meile.

Valentinas Gudėnas

SKIEMONYS. Kalėdų belaukiant...


Kalėdų belaukiant...


Besiruošdami didžiausioms metų šventėms ieškome naujų idėjų kaip pasipuošti namus, kaip dekoruoti aplinką. Išgyvendami tamsųjį periodą stengiamės praturtinti laisvalaikį savo rankomis kurtais darbeliais.

O kai namuose kvepia vašku, kūryba ir ateinančių švenčių laukimu pakanka mažų darbelių atliktų su meile, kurie džiugina kiekvieno bibliotekos lankytojo akį.

Nuo gruodžio 15 d.Skiemonių bibliotekoje parengta anglų kalbos mokytojos Ritos Ažubalienės dekoratyvinių žvakių iš vaško paroda. Žvakės senovėje buvo šviesos šaltinis, dabar jų gamyba daugiau pomėgis, tačiau neabejojama, kad šios nuostabios vaško skulptūrėlės simbolizuoja šviesą, harmoniją ir gėrį.

Na o Skiemonių pradinio ugdymo skyriaus vaikučiai paruošė kalėdinius sveikinimus. Tarsi burtų lazdelės paliesti, popieriaus lape dažai virto spalvingais atvirukais su nuoširdžiais palinkėjimais visiems bibliotekos lankytojams.
 

Skiemonių filialo vyr.bibliotekininkė
Danguolė Gaidukevičienė

ANDRIONIŠKIS. Knygų Kalėdos

Knygų Kalėdos

Jau kelinti metai Prezidentės iniciatyva organizuojama akcija "Knygų Kalėdos". Jos metu visi kviečiami dovanoti bibliotekai naujas knygas ir organizuoti renginius, skirtus knygos populiarinimui... Sakoma, kad šiomis dienomis yra daug rašančių, tačiau, gaila, kad nemaža jų dalis nelabai suprantama eiliniam skaitytojui. To, jokiu būdu, nepasakysi apie žymiausią šių dienų mūsų rašytoją Rimantą Vanagą... Visai nenuostabu, kad nemažas andrioniškiečių būrelis rinkosi į miestelio biblioteką, kur naujausios savo knygos „Akivaras“ pristatyti atvyko pats autorius...

Drąsiai galiu sakyti: autorius, daugiau kaip valandą, sukaustęs laikė savo gerbėjus pasakojimais apie knygos rašymą, nuolat, sugrįždamas į anuos laikus.... Nors didžioji auditorijos dalis, pati išgyvenusi tą istorijos laikotarpį, tikrai liko patenkinta nuostabiu rašytojo bendravimu....

Renginio pabaigoje, kaip visada: gėlės rašytojui ir ... autografai atminčiai...


Antanas Žvikas vyr. bibliotekininkas

SVĖDASAI. „Auksinio batelio burtininkė“

„Auksinio batelio burtininkė“


Gruodžio 13 d. bibliotekos Meno galerijoje minėjome Svėdasuose gimusios Bronės Buivydaitės 120 – ąsias gimimo metines. Susirinkusieji apžiūrėjo literatūrinę parodą „Auksinio batelio burtininkė“, skirtą rašytojai.

Grieždama smuiku renginį pradėjo Vasarė Budreikaitė . Raimondas Guobis pastebėjo, kad rašytoja tampa vėl populiari, iškeldama socialines problemas ir paskaitė citatas iš kūrinio „Auksinis batelis“, kuriame atsispindi neturtingo našlaičio viltis ir realybė tarpukariu.

Muziejininkė Alma Ambraškaitė apžvelgė B. Buivydaitės gyvenimo įdomybes. Mero patarėjas Donaldas Vaičiūnas kalbėjo apie socialinį teisingumą šiandien: neturtingųjų ir našlaičių perspektyvos. Vaikų klubas „Šypsenėlė“ parodė eiliuotą B. Buivydaitės pasaką „Jaučio troba“. Renginys buvo šiltas ir jaukus, kaip ir pati B. Buivydaitė.
   
   

VIEŠINTOS. Angelas ant sniego

Angelas ant sniego

Graži žiemos diena. Be vėjo. Sniegas tviska visomis vaivorykštės spalvomis. Susimąsčiusi žingsniuoju gatve.

Atsipeikėjau iš susimąstymo, kai pamačiau ant sniego berniuką. Jis gulėjo aukštielninkas. Priėjau arčiau ir berte pabėriau klausimus: “Kas atsitiko? Kodėl tu guli? Ar nebijai peršalti?“

Išgirstu rimtų rimčiausią atsakymą: “Aš darau angelą!“ Iš Netikėtumo netenku amo ir nebežinau ką jam pasakyti. O vidinis balsas man kužda: negalima prieštarauti, negalima drausti tokio švento darbo.

Palikau berniuką gulėti ant sniego, o pati kulniuoju toliau.

Kai ta pačia gatve grįžau atgal, vaiko jau nebebuvo. Tik sniege buvo likęs galvos, kūno ir sparnų įspaudas. Čia gulėta angelo, kuris išskrido į dausas.

Mes labai norėtume padaryti angelus ant sniego, bet žiemužė jo dar nepabarstė, todėl angeliukus gaminome iš popieriaus.