Nacionalinė bibliotekų savaitė N. Elmininkuose: Anykščių krašto dainiai


Nacionalinė bibliotekų savaitė N. Elmininkuose: Anykščių krašto dainiai

 

Anykščiai – literatūros sostinė. Mūsų kraštas užaugino daug žymių rašytojų, o ir atvykusieji gyventi pas mus, dažnai pasineria į kūrybos pasaulį. Kas žino, gal Milda Telksnytė ir Vygandas Račkaitis savo mintis į knygas dėliotų bet kuriame pasaulio krašte, tačiau dabar MES galime didžiuotis, kad jie jau 50 metų (į Anykščius atvyko 1963-iaisiais) puošia mūsų – rašytojų ir literatų kraštą.
Rašytojų kūrybiniame kraityje – per trisdešimt jų parašytų knygų, redaguotas žurnalas „Anykščiai“, laikraštis vaikams „Kregždutė“, V. Račkaitis verčia grožinę literatūrą iš bulgarų, rusų kalbų.
V. Račkaitis rašo lyrines miniatiūras proza, kuria eilėraščius, etiudus, jo žmona Milda – vaizdelius, apsakymus, noveles, romanus. Kartu jie kuria dokumentinę prozą, biografines apybraižas, daug dėmesio skiria kraštotyrai.
Rašytojų kūryboje daug gamtos vaizdų, meilė gamtai įtaigiai perteikiama atskleidžiant jos grožį, parodant ir tai ko paprastai akis nepastebi. Nagrinėjami, analizuojami santykiai su artimaisiais, su Dievu, žmonių sielų artumas, kūryba kupina meilės ir pagarbos tėvynei Lietuvai, gimtajam kraštui.
Rašytojų kūryba apima platų skaitytojų ratą – nuo mažųjų, kuriems skirtos knygelės „Kas čia žydi?“, „Kamanė dūzgalė“ , „Pavasario žvangučiai“, iki suaugusio skaitytojo, besidominčio istorija, kraštotyra.
Mūsų, Elmininkų biblioteka, nemažai turi šių autorių knygų, jos neužsiguli lentynose – skaitomos, nagrinėjamos, aptariamos. Pačios naujausios knygos, išleistos 2013 m., irgi jau pasiekė mus. Tai V. Račkaičio „Mano Gulbiniškiai“ ir M. Telksnytės „Kai žydi alyvos“.
Renginyje „Anykščių krašto dainiai” buvo aptariama ir naujausios knygos, ir visa šių rašytojų kūryba – cituojama, skaitomos ištraukos (skaitovė Aušra), A. Baranausko mokyklos mokytojos Gitana, Elena ir Valda popietę papuošė dainomis – lyriniais romansais. Renginį paįvairinome demonstruodami skaidres – rašytojų kūrybą iliustravome gamtos vaizdų foto nuotraukomis.
Popietė baigėsi. Apgailestavome, kad svarbiausieji veikėjai – knygų autoriai, negalėjo dalyvauti, tačiau siunčiame kuo nuoširdžiausią padėką už jų knygas, kurios iš karto po renginio, iškeliavo į skaitytojų namus. Mes tikimės, kad ateityje dar ne viena jų knyga pasieks ištikimus gerbėjus.
Vyr. bibliotekininkė Diana Šermukšnienė