Įrašai

Unikalios parodos atidaryme – trys anatomijos

Gruodžio 4 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje atidaryta unikali spaudinių ir plakatų paroda „Knygos anatomija“.

Paroda turi istoriją

Parodos sumanytojas – Bibliotekos bičiulis, profesorius Osvaldas Janonis. Idėją parengti ir pristatyti tokią parodą profesorius išsakė dar kovo mėnesį, atidarydamas parodą „Senosios stačiatikių Šv. Mišių knygos“. Netrukus Profesorius atsiuntė pirmąjį, įvadinį, plakatą, kurioje dermėje su knygos anatomija buvo žmogaus anatomija. Bibliotekininkai buvo sužavėti. „Ratas“ pradėjo suktis! Sekė kitas Profesoriaus O. Janonio žingsnis – parengtos knygos sandaros gairės. Tada nuo vasaros pradžios darbo ėmėsi bibliotekininkai: pačiuose įvairiausiuose šaltiniuose ieškojo knygos sudedamųjų dalių apibrėžimų, iliustracijų, surinko arti 50 knygų-atitikmenų. Plakatus maketavo Bibliotekos dailininkė-apipavidalintoja Violeta Matelienė.

„Analogiškos parodos neteko matyti jokioje Lietuvos bibliotekoje, ir tai - privalumas“

Taip, Bibliotekos salėje atidarydamas parodą, sakė Profesorius Osvaldas Janonis. „Parodoje eksponuojama 19 plakatų, kuriuose pateikiama informacija apie 340 knygos sudedamųjų dalių apibrėžčių. Parodos simbolis – didinamasis stiklas. Parodos rengėjai – bibliotekininkai – giedro širdingumo ir dvasios švytėjimo žmonės. Stebėdamas jų triūsą supranti, kad, kai drauge dirbama, Bibliotekoje gimsta unikali, sudėtingą knygos sandarą atskleidžianti paroda. Rezultatai pranoko lūkesčius. Laimingi anykštėnai, turėdami tokią Biblioteką ir bibliotekininkus“, – pristatydamas parodą, sakė Profesorius Osvaldas Janonis.

Knyga – tarsi maža ląstelė

Ji gyva: turi širdį, stuburą, smegenis... Ja ir su ja parodos atidaryme kvėpavo bibliotekininkai, kompaktiškai, bet šiltai supažindindami su knygos išore, formatu, spausdintiniu šriftu, viršeliu, bloku, sąsiuviniais, tekstu, anotacija, turiniu, rodyklėmis, lapais, puslapiais, antraštiniais ir paantraštiniais duomenimis, inicialais, ornamentais, iliustracijomis, knygos nuosavybės ženklais, knygos kenkėjais, defektais, pagalbinėmis knygos priemonėmis. Parodą papildė vyresniosios bibliotekininkės Skaivės Meškauskienės knygų skirtukų paroda.

„Šalia Profesoriaus jautėmės kaip studentai“

„Profesorius yra pripažintas oficialiu Bibliotekos globėju. Šalia Profesoriaus jautėmės kaip studentai, retsykiais nusivylę jo reiklumu, preciziškumu. Profesorius minėjo, kad tokio rezultato nesitikėjo. Rezultatą turime ir parodos ateitį matome albume, mokomojoje knygoje ar dar kur nors. Esame dėkingi Gerb. Profesoriui už idėjų generavimą. Ačiū ir kolegoms už bendrą triūsą“, – sveikindamas ir dėkodamas sakė Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka.

Parodai lemtas ilgesnis amžius

„Dėkoju bibliotekininkams už nuoširdų bendravimą ir bendradarbiavimą. Esu įsitikinęs, kad jų triūso dėka šiai parodai lemtas ilgesnis, nei paprastai duota parodai, amžius“, – atidarydamas parodą džiaugėsi profesorius Osvaldas Janonis. Tokią ir panašią nuomonę, apžiūrėdami parodą, išsakė ir anykštėnai: logopedas, vadovėlių autorius Juozas Danilavičius, Anykščių rajono savivaldybės administracijos Kultūros, komunikacijos ir turizmo skyriaus vyresnioji specialistė Audronė Pajarskienė, žurnalistas, muziejininkas Tautvydas Kontrimavičius, siūlydami su šia paroda keliauti po visas Lietuvos bibliotekas, išleisti atskiru leidiniu ir pan.

Matau, girdžiu, liečiu, jaučiu

Parodos atidaryme subtiliai persipynė žmogaus, knygos ir garso anatomija. Pasiteisino renginio režisierės Kristinos Jakubauskaitės-Veršelienės sprendimas įlieti pojūčius: matau, girdžiu, liečiu, jaučiu. Stebint ir klausantis bėgiojo šiurpuliukai. Įgyvendinti padėjo garso menininkas Audrius Šimkūnas ir grupė „Sala“.

Vietoj pabaigos

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos administracija dėkoja projekto rėmėjams: Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijai, Lietuvos Kultūros tarybai, Anykščių rajono savivaldybei bei informaciniam rėmėjui – Anykščių krašto laikraščiui „Šilelis“.
 

Parengė Aušra Miškinienė, direktoriaus pavaduotoja

Violetos Matelienės nuotraukos