Rimantas Vanagas: „Anykščius ranka eiliuoja pati“

Gegužės 29 d. rašytojas Rimantas Vanagas ir jaunieji skaitytojai, Vaikų literatūros skyriaus „gyvųjų knygelių“ pakviesti, poezija džiaugėsi Didžiulių šeimos sodyboje Griežionėlėse.

Gyvasis klasikas vaikams
Teresės Mikeliūnaitės Anykščių kultūros premijos (2002 m.), Lietuvos rašytojų ir žurnalistų  sąjungų Juozo Tumo-Vaižganto premijos (2003 m.) bei Antrosios Antano Baranausko literatūrinės premijos laureatas (2011m.), gyvuoju klasiku vadinamas anykštėnas rašytojas Rimantas Vanagas  su jaunaisiais skaitytojais susitiko neatsitiktinai. Jis – knygų ne tik suaugusiems, bet ir vaikams autorius: 1987 m. – „Penketas šauktukų, arba vienos audringos vasaros nuotykiai“ (apysaka vaikams), 1996 m. – „Pasaka apie šapalą, sakalą ir mažytę mergaitę“ (poema vaikams), 2003 m. – „Gimtinė mano – iš Dangaus!: margalapės, miglaveidės anykštėnų pasakaitės“, 2005 m. – „Mergaitė ant žirgo“ (nuotykių apysakos vaikams), 2013 m. – „Onyx“ (eilėraščiai jaunimui).

Augino Anykščių grožis

„Nežinau, nei ką ir kaip trumpai pasakyti. Buvo labai paprasta tapti rašytoju. Mane augino Anykščių grožis. Nieko nėra gražesnio už Šventąją. Man ji viskas – graži ir maloni likimo dovana. Man net nebūtina į ją žiūrėti, aš ją jaučiu, mes su ja suaugę lyg dvyniai. Patį pirmąjį eilėraštį parašiau būdamas šeštokas, jį išspausdino tuometiniame laikraštyje „Kolektyvinis darbas“. Tai buvo eilėraštis apie zylutę „Lesykla“, – sakė rašytojas ir padeklamavo eilėraštį. – „Negaliu sakyti, kad man patinka rašyti, bet kad aš nieko daugiau nemoku. Vaikštinėju palei Šventąją ir kyla visokios mintys vaikų knygelei, suaugusiųjų knygai ar dokumentikai. Ir tuoj pat užsirašau. Pirmąją knygą parašiau būdamas 30-ties metų“.

Vaikų knygelės turi savo istoriją
„Kiekviena pasakų knygelė atsirado vis kitaip. Turiu 3 vaikus. Juos migdydamas kurdavau ir sekdavau pasakas. Dukra švebeldžiavo, neištarė kai kurių raidžių. Darželio auklėtoja paklausė, kodėl neparašau knygos, kuri padėtų mokytis ištarti raides. Pagalvojau, kodėl neparašius savo vaikui. Taip gimė knygelė „Pasaka apie šapalą, sakalą ir mažytę mergaitę“, – atviravo rašytojas. – „Reikia, kad šalia patrauklaus paveiksliuko būtų įdomus tekstelis, tik tada vaikai skaitys knygą ir, žinoma, labai daug priklauso nuo tėvelių“.

Naujoji rašytojo knyga jaunimui
Rašytojas pristatė dar spaustuvės dažais kvepiančią knygą jaunimui „Onyx“ (graikų kalboje žodis onyx turi dvi prasmes: margas ir akmuo). „Ši knyga primena Anykščius ir Puntuko akmenį. Joje 16 eilėraščių, skirtų Anykščių kraštui. Knygelę iliustravo šešiametė Anykščių kūrybos ir dailės mokyklos moksleivė Elžbieta Bugailiškytė. Apipavidalinant knygos viršelį, jai talkino jos mama Jurgita Bugailiškienė. Ta knygelė skirta mažiems, kurie nori būti dideliais ir tiems, kuriuose dar tebegyvena vaikas. Stengiausi parodyti, kokį didelį turtą turime – kiek daug gražių žodžių yra lietuvių kalboje“, – sakė rašytojas.

Žvejoja, grybauja, keliauja ir maudosi
– apie Rimanto Vanago pomėgius rašoma Anykštėnų biografijų žinyne .

„Žvejoti įdomu. Žuvis kabo, o pagauti ją nėra taip paprasta. Didžiausia pagauta žuvis – ešerys. Labai džiaugiuosi 2,5 kg salačiu. Nukirpau tos žuvies uodegą, išdžiovinau ir pasikabinau namuose“, – sakė rašytojas, paklaustas apie pomėgį žvejoti. – Nuo vaikystės pilna nuotykių. Užmeskite meškerytę ir nuo tos akimirkos prasidės nuotykis“.


Rašytojo klausinėjo žuveles – klausimus iš „Žuvų bučiaus“ „sumeškerioję“ vaikai.

Mažieji poezijos pavasario atlaidai
Poezijos skaitymėlius pradėjo ir rašytoją Rimantą Vanagą sveikino Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centro auklėtiniai, parengę inscenizaciją apie mergaitę, kuri mokėsi raidžių, pagal rašytojo knygelę „Pasaka apie šapalą, sakalą ir mažytę mergaitę“. Inscenizaciją vaikams padėjo parengti mokytojos Alma Repečkienė ir Julija Mirzojeva.

Nuoširdžiai poetų Bernardo Brazdžionio, Janinos Degutytės, Anzelmo Matučio ir kitų poetų bei ažuožerietės literatės Janinos Cibienės eilės skambėjo iš Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Ažuožerių filialo (bibliotekininkė Daiva Agafanovienė), Staškūniškio filialo (bibliotekininkė Gražina Adomavičiūtė) ir Viešintų filialo (bibliotekininkė Jolanta Mameniškienė) skaitytojų lūpų.

 

Drugeliais į Griežionėlius atskrido Antano Baranausko vidurinės mokyklos moksleiviai (mokytoja Rasa Rukšienė). Inscenizavę Bronės Buivydaitės „Drugelį“, jie džiaugėsi, kad šviečia saulutė ir kvietė visus gyventi geruoju.

Penktokė ažuožerietė Živilė Ragauskaitė skaitė savos kūrybos eilėraščius: „Gamtoje“ ir „Mano sapnai“.

Rašytoju Rimantu Vanagu ir poetų eilėmis apie gimtinę, jos grožį ir pavasarį džiaugėsi, drauge su Rimanto Vanago knygelės mergaite raidžių mokėsi bei Buivydaitės drugeliu skraidė ir Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos moksleiviai (mokytoja Ilona Tartilienė).

Kankles prakalbino ir šventės nuotaiką kūrė Anykščių muzikos mokyklos mokytoja Jolita Novikienė ir moksleivė Monika Orlikaitė.

Visus maloniai pasitiko ir iki vartelių palydėjo Didžiulių šeimos sodybos – muziejaus „šeimininkė“ Jūratė Pačinskienė.

„Atokvėpio pastogė“
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka, sveikindamas „mažųjų poezijos pavasario atlaidų“ dalyvius, pasirinko poetės Janinos Degutytės žodžius: poeziją įvardijo kaip žmogaus atokvėpio pastogę. Ir neapsiriko pasirinkdamas...

Dalyviams šventė buvo atgaiva kūnui ir sielai. Dar ilgai klegėjo vaikų juokas, skambėjo dainos, akį glostė laimingi vaikų veidai.

Dėkojame dalyviams už drauge kurtą šventinę nuotaiką.


Parengė:
Aušra Miškinienė
Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių
viešosios bibliotekos
direktoriaus pavaduotoja