Anykščių meras apie naująją savo knygą: „Kiekvienas augalas yra apglostytas“

„Kiekvienas augalas yra apglostytas“

Balandžio 26 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje knygą „Gamtos dovanos“ gausiai susirinkusiems anykštėnams šiltai ir nuoširdžiai pristatė autorius, diplomuotas biologas, gamtos mylėtojas ir puoselėtojas, Traupio botanikos sodo įkūrėjas, Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius.

Knyga „Gamtos dovanos“ – solidi, informatyvi 236 puslapių knyga, kupina augalų aprašymų ir nuotraukų, stebinanti skaitytojus netikėtais faktais apie augalų reikšmę, jų panaudojimo būdus, akį traukianti elegantiškomis užsklandomis bei nuorodomis.

„Išbraidžiau laukus, miškus, pievas, ieškodamas augalų. Po darbo savivaldybėje man tai nuostabus poilsis ir palaima“, - sakė mero pareigas ir pomėgį gamtai derinantis ir šeštąją knygą „Gamtos dovanos“ pristatantis Sigutis Obelevičius apie savo troškimą, kad Traupio botanikos sodas klestėtų, puoštų Traupį bei džiugintų ir žavėtų atvykstančius.

Pasak mero, rašymas jam - noras vėl sugrąžinti žmones į gamtą, dovanoti pažinimo džiaugsmą, šviesti juos.

„Gamta žiauri, negailestinga, bet ir teisinga, reikalinga žmogui. Gamtoje gausu nedidelių stebuklų, sunkiai paaiškinamų mokslo. Kai nemokame joje būti, jos mylėti ir ja žavėtis, tuomet serga mūsų kūnas ir mūsų dvasia. Kiekvieną dieną pasaulyje iškertamas toks miško plotas, kokie yra visi Anykščiai. Savaitės nepragyventume be augalų, pritrūktume deguonies“, – augalų bei žmogaus ryšio su gamta svarbą pabrėžė Sigutis Obelevičius.

Pasak knygos autoriaus, patarimai apie įvairius augalus ir jų panaudojimo būdus naudingi visiems, besidomintiems gamta, daržininkyste, gėlininkyste, gydomosiomis žolelių savybėmis ir netgi tiems, kurie mėgsta eksperimentuoti virtuvėje.

„Traupio botanikos sode yra virš 300 rūšių augalų, „nedidelių stebukliukų“, kuriuos galima suvalgyti. Pasiimti dovanas iš gamtos reikia su specialisto pagalba (pavyzdžiui „gražios salotos“ ir kt.)“, – teigė knygos autorius.

„Knygą buvau pavadinęs „Valgomosios gėlės“, leidykla pakeitė pavadinimą, nes išties tai knyga apie dekoratyvinius augalus, gėles, kuriuos galima naudoti vaistams, maistui, kosmetikai, taip pat apie daržo augalus, kuriuos galima auginti gėlynuose, jų savybes, auginimą (pavyzdžiui: prieskonių palangė, prieskonių darželis ir kt.)“, – sakė panašumo į kitas tokio pobūdžio knygas besistengiantis išvengti ir kūrybiškai savo sumanymą pateikęs Sigutis Obelevičius.

Knygoje gausu netikėtumų: į mokslinius tekstus autorius įpina legendų, liaudies išminties, tautosakos. Knyga atgyja, kvėpuoja, praskaidrindama nuotaiką skaitytojui.

Žinių knygai „Gamtos dovanos“ autorius sėmėsi iš įvairių Lietuvos ir užsienio knygų bei enciklopedijų, straipsnių. Panaudotos literatūros sąraše – trys tinklapiai ir net 76 knygų bei straipsnių pavadinimai.

„Ir čia dar ne viskas, jų peržiūrėjau daug daugiau, patirties ir žinių turiu sukaupęs dar vienai knygai. Tokia knyga yra vertingesnė už internete randamą informaciją, nes į ją sudėjau visą asmeninę savo patirtį. Kiekvienas mano aprašomas augalas yra apglostytas: savomis rankomis pačiupinėtas, sodintas, sėtas, auginamas ar aptiktas gamtoje, apgaubtas šiluma“, - meile augalams ir patirtimi dalijosi Sigutis Obelevičius.

Autorius užtikrino skaitytojus, kad knygoje jie ras kompaktišką ir tik patikrintą informaciją.

Sigučio Obelevičiaus knygą „Gamtos dovanos“ 2500 egz. tiražu išleido leidykla „Alma littera“.

„Dalis knygoje talpinamų nuotraukų yra mano jaunėlio sūnaus Žygimanto. Dabar jis - Edukologijos universiteto studentas, būsimas biologas. Tos nuotraukos yra iš Traupio botanikos sodo, kuriame yra virš 6000 tūkstančių augalų“, – džiaugėsi Traupio botanikos sodo įkūrėjas.

Drauge su meru jo knygą „Gamtos dovanos“ šiltai ir jaukiai vartė:
   kolegė biologė, Antano Vienuolio gimnazijos mokytoja, renginio vedėja Danutė Mažvylienė, drauge patyrusi ekspedicijų džiaugsmą, pasidžiaugusi Sigučio Obelevičiaus tikėjimu tuo, ką daro, ir gebėjimu uždegti kitus, siūliusi atsigręžti į lietuviškus augalus;
   bibliotekininkės, parengusios Sigučio Obelevičiaus knygų parodą;
   rašytojas Vygandas Račkaitis, sugretinęs augalo ir žmogaus gyvenimą ir pasiūlęs savo tekstus    būsimai mero knygai: „Daug žiedų – daug žemės šypsenų, moko suprasti, kas gražu ir tikra“;
   jaunųjų atlikėjų Justės Svirkaitės ir Ado Diržio duetas;
   knygyno „Pegasas“ darbuotojai, suteikę galimybę įsigyti knygą;
   gausus anykštėnų, atėjusiųjų pagerbti autoriaus ir pasidžiaugti knyga, ratas;
   anykštėnai skaitytojai, jau vartę knygą ir panorę pasidalinti naudingais patarimais.

Dėkojame knygos autoriui, Gerbiamajam rajono merui Sigučiui Obelevičiui už padovanotas pamokas, žadinančias meilę gamtai ir pažinimo džiaugsmą.


Parengė:
Aušra Miškinienė
Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių
viešosios bibliotekos
direktoriaus pavaduotoja

Violetos Matelienės nuotraukos