Diena su rašytoju

 

Nacionalinės bibliotekų savaitės metu gausus būrys Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus jaunųjų skaitytojų atvyko į susitikimą su jų mylimu rašytoju Vytautu Račicku. Anykščių kultūros centro mažojoje salėje bibliotekininkių organizuotame renginyje dalyvavo Jono Biliūno gimnazijos 3A, 4A, 2A klasių mokiniai ir jų mokytojos Skaidrina Ratautienė, Svetlana Šerelienė, Asta Grinienė bei Antano Baranausko vidurinės mokyklos 4A ir 3B klasių mokiniai drauge su pedagogėmis Elena Bražiūniene ir Daiva Guobužiene.


Jaunuosius knygų bičiulius rašytojas pavėdėjo savo autobiografijos keleliais, prisipažino, jog jo gimtinė Keblonių kaimas. Tad nesunkiai galima įsivaizduoti baltaplaukį guvų berniuką merkiantį meškerę į mūsų rajono gražuolį Rubikių ežerą. Gečionys, Mačionys, Leliūnai, Kloviniai, Gedimino kaimas ( Utenos r.) - vietos, kurios vienaip ar kitaip saugo rašytojo, (tuomet dar būsimojo) vaikystės atšvaitėlius. Kadangi augo gausioje šeimoje ir ankstyvoje vaikystėje kurį laiką neturėjo savų namų, gyveno ten, kur tėvas gaudavo kalvio darbą, o šeima pastogę.
Ne iš kelmo spirto būta berniuko, kai pradėjo lankyti Utenos II vidurinę mokyklą, greit Vytuko rašinėliai krito į akis literatūros mokytojui Rapolui Šalteniui, jį pakvietė į literatų būrelį ir tarsi parodė kelią į lituanistikos studijas Vilniaus universitete. Toliau jį likimo ranka išvedė į platesnius vieškelius: dirbo ne vieno Lietuvos periodinio leidinio korespondentu, vėliau buvo „Genio“ vyriausiasis redaktorius.
Vytautas Račickas susitikimo metu vaikams pasisakė, jog per 30 metų išleido 27 knygas. Pirmoji knyga pasirodė 1980-aisiais. Jo temų šaltinis – vaikų gyvenimas, jų nuotykiai. „Man patinka rašyti apie išdykusius vaikus, kaip vaikai gyvena namie, mokykloje. Man jie – teigiami išdykėliai. Aš stengiuosi apginti vaikus...“- kalbėjo „Zuikos padūkėlio“, „Šlepetės“, „Berniukai šoka breiką“, „Gyveno kartą Lukošiukas“ ir daugelio kitų knygų autorius.
Anykščių krašto vaikai aktyviai skaito šio rašytojo, Vaikų literatūros premijos laureato, knygas, rekomenduoja vieni kitiems perskaityti. Neatsitiktinai knygų rinkimuose Vytauto Račicko knygos nuolat patenka tarp populiariausių.
Vaikai sužinojo, kad Giedrakalnyje, savo namų kieme, rašytojas kuria savo knygų herojų parką. Jeigų vaikų ekskursija atvyktų, pamatytų ąžuolinį Zuiką Padūkėlį, Edvarduką, laikantį tėvo šlepetę, mergaitę Nippę ir daugiau personažų. Šiame parke yra ir šviesaus atminimo tautodailininko anykštėno Jono Tvardausko drožinių.
Tai, kad vaikai aktyviai bendravo su rašytoju, įdėmiai jo klausėsi, liudija, kad vaikams buvo įdomu. O jeigu jiems kiltų mintis parašyti laišką rašytojui, jis nurodė gaires, kur galėtų rasti jo elektroninio pašto adresą, kaip patekti į rašytojo svetainę.


Romualda Bražėnienė